اعمال قوانین سختگیرانه گروه 'سیاه‌پوش' در نورستان

عکس: آرشیو حق نشر عکس AP
Image caption طالبان پاکستانی قبلا اقدامات مشابهی را در برخی از مناطق قبایلی پاکستان انجام داده بودند

ولایت نورستان در شرق افغانستان، علاوه بر نا امنی های که شاهد بوده، اخیرا با یک مشکل دیگر روبرو شده است: گروهی از مردان سیاه‌پوش که بر رفتار روزمره مردم نظارت می کنند.

مقام های محلی در نورستان می گویند، این افراد از پاکستان به نورستان آمده اند و براساس اطلاعات، با طالبان پاکستانی ارتباط دارند.

شاهدان عینی در نورستان می گویند، این افراد سراپای خود را سیاه‌پوش می کنند، از خانواده ها باج می گیرند و افرادی را که براساس تعبیر سختگیرانه آنها از شریعت اسلامی رفتار نکنند، مجازات می کنند.

اندازه ریش مردان، مصرف مخدرات و حتی طرز پوشیدن لباس افراد و چونگی طرح و دیزاین لباس، همه از سوی این گروه نظارت می شود و کسانی که مطابق شرایط آنها رفتار نکند، مورد لت و کوب قرار می گیرند.

غلام الله نورستانی، فرمانده پلیس نورستان به خبرنگار بی بی سی در شرق افغانستان گفته است که این گروه عمدتا در مناطقی حضور دارند که نیروهای پلیس در آن مناطق کم است.

ولسوالی کامدیش، از جمله مناطقی است که این گروه در آن بسیار فعال هستند.

'ماموران پاکستانی'؟

آقای نورستانی گفته است که احتمال موجودیت برخی ماموران اطلاعاتی پاکستان نیز در میان این گروه وجود دارد که به گفته او، برای بدست آوردن اطلاعات مورد نیاز خود به نورستان می آیند.

نعمت الله کریاب، خبرنگار بی بی سی در شرق افغانستان می گوید که ساکنان نورستان، نگران گسترش فعالیت این گروه به سایر مناطق این ولایت هستند.

او می گوید، افراد مربوط به طالبان نیز در مناطقی از نورستان بر رفتار مردم نظارت می کنند، اما حضور این گروه سیاه‌پوش برای ساکنان نورستان تازگی دارد.

ولایت نورستان با پاکستان مرز مشترک دارد و بخشهای مرزی این ولایت به شدت نا امن است.

مقام های امنیتی افغان مدعی اند که شورشیان مسلح از پاکستان به نورستان می آیند و از این طریق، در مناطق شرقی افغانستان فعالیت می کنند.

مناطقی از ولایت شرقی نورستان از جمله ولسوالی کامدیش و برگ متال در سالهای گذشته چند بار بین نیروهای افغان و شورشیان مسلح دست به دست شده است.

مطالب مرتبط