بیماری سل در افغانستان 'سالانه ده هزار نفر را می‌کشد'

Image caption افغانستان یکی از 22 کشوری است که بیشترین آمار تلفات ناشی از بیماری سل را دارند

یک گزارش تازه وزارت صحت/ بهداشت افغانستان و سازمان جهانی بهداشت، نشان می دهد که سالانه ده هزار نفر در افغانستان از اثر ابتلا به بیماری سل می میرند.

براساس این گزارش که دوشنبه سوم اپریل/آوریل در اختیار رسانه ها قرار گرفت، ۵۳ هزار نفر در سال گذشته به بیماری سل مبتلا شده اند.

گزارش سازمان بهداشت جهانی و وزارت صحت افغانستان، این کشور را در ردیف ۲۲ کشور حوزه شرق مدیترانه قرار می دهد که آمار بالای بیماری سل را دارند.

ثریا دلیل وزیر صحت افغانستان گفت ۶۶ درصد از قربانیان بیماری سل، خانم ها هستند.

مقام های افغان می گویند که هدف از تهیه و انتشار این گزارش، جلب توجه کشورها و نهادهای بین المللی کمک کننده به افغانستان، نسبت به نیازی است که برای مبارزه با این بیماری در افغانستان احساس می شود.

بیماری سل، قابل پیشگیری و علاج است، اما کارگر نور اوغلی، سخنگوی وزارت صحت افغانستان می گوید که علت اصلی شیوع این بیماری بویژه در میان خانم ها، فقر و عدم آگاهی مردم در مورد این بیماری است.

آقای نوراوغلی گفت که زایمان پی‌هم و ازدواج زودهنگام و همچنان زایمان در سنین پائین در میان خانم ها بویژه در مناطق روستایی سبب ابتلای آنها به بیماری سل می شود.

کارگر نور اوغلی همچنین گفت که اگرچه آمار ناشی از مرگ و میر بیماری سل هنوز بسیار بالا است، اما این آمار نشان می دهد که تلفات ناشی از بیماری سل نسبت به سال ۲۰۰۰ میلادی تقریبا ۵۰ درصد کاهش یافته است.

او گفت: "آمار تلفات ناشی از سل در سال ۲۰۰۰ میلادی بیشتر از دو برابر، یعنی ۲۱ هزار نفر در سال بود."

مقام های وزارت صحت همچنین می گویند که در سال ۲۰۰۱ در سراسر افغانستان تنها ۱۰ مرکز تشخیص و مداوای بیماری سل وجود داشت و حالا بیش از هزار مرکز مداوای این بیماری در مناطق مختلف افغانستان ایجاد شده است.

احمد فرح شاه‌دول، مسئول این سازمان در افغانستان از کشورها و سازمانهای کمک دهنده به افغانستان خواست که به نیازهای بهداشت و درمان در افغانستان توجه کنند.

مطالب مرتبط