سفر معاون وزیر خارجه آمریکا به پاکستان

تظاهرات ضد ناتو حق نشر عکس AFP
Image caption تظاهر کنندگان مخالف باز شدن مسیر تدارکاتی ناتو به افغانستان هستند

تام نایدز، معاون وزیر خارجه آمریکا همزمان با بررسی روابط کشورش با پاکستان در پارلمان پاکستان به اسلام آباد رفته تا برای بهبود روابط دو کشور تلاش کند.

این سفر، تازه ترین تلاش واشنگتن برای بهبود روابط دو کشور است. پیش از این حتی رئیس جمهوری آمریکا با نخست وزیر پاکستان هم دیدار کرده بود.

روابط دو کشور پس از عملیات آمریکا در خاک پاکستان و کشتن اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده به سردی گرایید و بعد از آن با عملیاتی که از خاک افغانستان انجام شد و عده ای از مرزبانان پاکستانی در جریان آن کشته شدند، به نقطه بحرانی رسید.

بعد از آن بود که پاکستان اعلام کرد، مسیر تدارکاتی ناتو را می بندد. به این ترتیب نیروهای ناتو که در افغانستان مستقر هستند، به تجهیزات و مواد مورد نیاز سربازان که از پاکستان به افغانستان برده می شد دسترسی ندارند.

علاوه بر مسیر تدارکاتی نیروهای ناتو، آمریکا برای برقراری صلح در افغانستان هم نیاز دارد تا با پاکستانی ها همکاری کند. وزارت خارجه آمریکا در توضیح اهمیت این موضوع، روز گذشته بیانیه ای صادر کرد و در آن تاکید کرد که "آمریکا همچنان برای ادامه بحث بر سر موارد مورد علاقه دو طرف تلاش می کند."

در این بیانیه "امنیت، صلح و ثبات در افغانستان" یکی از مواردی بر شمرده شده که مورد نظر دو کشور است. و البته "توسعه روابط اقتصادی"

تام نایدز قرار است در این سفر با حنا ربانی، وزیر خارجه پاکستان، هم دیدار کند.

مطالب مرتبط