روزنامه های کابل: چهارشنبه، ۱۶ حمل

تیراندازی به سربازان ناتو در پایگاه هایشان، نگرانی نسبت به خروج "زودهنگام" نیروهای ناتو از افغانستان، وضعیت پناهجویان افغان در ایران و مسئله امتحان کنکور، از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه ماندگار سرمقاله خود را به بررسی اظهارات اخیر سخنگوی ناتو اختصاص داده که نسبت به تاثیرات منفی حملات "سربازان افغان" به نیروهای ناتو ابراز نگرانی کرده بود.

سخنگوی ناتو همچنین گفته بود که بسیاری از این حملات به طالبان مرتبط نیست و فشارهای ناشی از جنگ و مشکلات اقتصادی و خانوادگی باعث بروز درگیری میان سربازان افغان و ناتو شده است.

نویسنده ماندگار اگرچه افزوده که این دلیل می تواند قناعت بخش باشد، اما تاکید کرده که نمی توان با طرح این مسئله، نقشی را شورشیان و به شکل مشخص دستگاه اطلاعات پاکستان در این گونه حملات دارند، نادیده گرفت.

روزنامه ادعا کرده که دستگاه اطلاعات پاکستان برای تنگ کردن فضا برای ناتو در افغانستان، دست به این گونه حملات می زند تا ناتو مجبور به ترک قبل از وقت افغانستان شود و امور این کشور به "مدیریت پاکستان" سپرده شود.

ماندگار تاکید کرده که ناتو باید متوجه "جنگ اطلاعاتی" کشورهای همسایه در افغانستان باشد و افرادی را که در داخل نظام افغانستان در هماهنگی با این حملات اطلاعاتی کار می کنند، شناسایی کند.

روزنامه سروش ملت نسبت به آینده افغانستان در صورت "خروج زودهنگام" نیروهای ناتو از این کشور ابراز نگرانی کرده و نوشته که جامعه جهانی نتوانسته زمینه را برای خروج سربازان ناتو از افغانستان فراهم کند.

نویسنده افزوده که نگرانی اصلی در مورد وضعیت اقتصادی افغانستان و همچنین کیفیت نیروهای امنیتی این کشور است.

سروش ملت افزوده که ناتو باید تضمین کند که قبل از خروج از افغانستان، ظرفیت و کیفیت نیروهای امنیتی افغانستان را هم از نظر آموزشی و هم از نظر تجهیزات، بالا می برد.

در غیر آن، به باور نویسنده، وضعیت پس از خروج ناتو از افغانستان می تواند بدتر شود.

روزنامه سرنوشت با توجه به گزارش کشته شدن شورشیان در چندین عملیات نظامی در افغانستان ظرف روزهای اخیر، پرسیده است که اگر این همه تلفات به شورشیان وارد شده، پس ماجرای مذاکرات صلح با طالبان به کجا رسیده است؟

نویسنده افزوده که شدت عملیات نظامی در برابر شورشیان، می تواند تاثیرات بدی را بر تلاشها برای مذاکرات صلح با طالبان داشته باشد.

روزنامه آرمان ملی به بهانه سختگیری اخیر مسئولان ایرانی با افغانها در زمینه تجلیل از مراسم نوروز در ایران، نوشته که دولت ایران افغانها را برخلاف موازین بین المللی زیر فشار قرار داده است.

این روزنامه نوشته که افغانهای پناهنده در ایران، در سالهای مهاجرت نقش مهمی در پیشرفت ایران داشته اند، اما دولت این کشور، هرگز نگاه خود را نسبت به این افراد تغییر نداده و همواره برخورد اهانت آمیز با آنان دارد.

روزنامه هشت صبح در سرمقاله خود از عدم توجه دولت افغانستان و وزارت تحصیلات عالی به بلند بردن ظرفیت دانشگاه های افغانستان انتقاد کرده است.

این روزنامه نوشته که وزارت تحصیلات عالی زمانی که طرح بودجه دولت تهیه می شود، تلاشی برای افزایش بودجه این وزارت نمی کند و بعد زمانی که نمی تواند افراد بیشتری را در نهادهای آموزش عالی جذب کند، ادعا می کند که ظرفیت در این نهادها وجود ندارد.

روزنامه هشت صبح از سویی هم روند برگزاری امتحان کنکور را مورد انتقاد قرار داده و ادعا کرده که برگزاری این امتحان و جذب دانشجویان، حالا به یک مسئله سیاسی و قومی تبدیل شده است.

نویسنده تاکید کرده که برای بیرون شدن از این حالت، نیاز است تا یک نهاد مستقل برای برگزاری امتحان کنکور تشکیل شود تا در برابر انتقادها و شکایات بعدی جوابگو باشد.