روزنامه‌های کابل: شنبه، ۱۹ حمل

نگرانی‌ها در مورد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۳ در افغانستان، از مهم‌ترین موضوع‌هایی است که در مطالب اصلی روزنامه‌های چاپ امروز کابل بازتاب یافته است.

روزنامه دولتی انیس گزارش داده است که در دیدار حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان با رئیس و اعضای کمیسیون مستقل انتخابات این کشور، "تخلفات و مداخلات خارجی در انتخابات گذشته" بررسی شده و تاکید شده است که از آنها باید درس گرفت و نگذاشت که در آینده تکرار شود.

انیس همچنین از قول آقای کرزی نوشته است: "ما به دو چیز نیاز داریم، نخست کمیسیون مستقل انتخابات نیرومند، که مردم افغانستان به آن اعتماد داشته باشند و دوم مرجع عدلی و قضایی که در صورت بروز مشکلات انتخاباتی به حل آن بپردازد".

در پی مطرح شدن تخلفات گسترده در انتخابات پارلمانی گذشته، آقای کرزی اقدام به تشکیل دادگاه ویژه‌ای برای رسیدگی به ادعاها در این زمینه کرد، اما تشکیل این دادگاه با مخالفت‌های گسترده‌ای مواجه شد و در نهایت او تصمیم‌گیری برای رسیدگی به تخلفات انتخاباتی را به کمیسیون انتخابات واگذار کرد.

"انتخابات آینده، رویارویی حکومت و اپوزیسیون" عنوان تیتر اول روزنامه هشت صبح است که در آن اظهارات و نگرانی‌های رهبران اپوزیسیون در مورد انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ میلادی در افغانستان را گزارش کرده است.

این روزنامه از قول احمد ضیا مسعود، رئیس جبهه ملی، نوشته است: "اگر در سال ۲۰۱۴ باز هم تقلبات انتخاباتی صورت بگیرد و باز هم یک حکومت مشروع سیاسی به وجود نیاید، نتیجه آن بی‌ثباتی سیاسی، اقتصادی و مشکلاتی که زندگی مردم ما را تهدید می‌کند، خواهد بود."

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "نگرانی‌های اپوزیسیون را جدی بگیرید"، هشدار داده است که "مداخله" یا اقدام حکومت به تاخیر در برگزاری انتخابات، می‌تواند "بحران‌ها و پیامدهای خطرناکی" به دنبال داشته باشد. نویسنده تاکید کرده است که حامد کرزی مسئولیت دارد تا بستر مناسبی برای برگزاری انتخابات فراهم کند.

این روزنامه افزوده است: با تخلفات در دو انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی پیشین، اعتبار کمیسیون انتخابات زیر سوال رفت و حالا تلاش شود که این اعتبار دوباره به دست آید. هشت صبح با اشاره به چالش‌های امنیتی و همچنین نگرانی‌های اپوزیسیون، تاکید کرده است که دولت و جامعه جهانی زمینه برگزاری انتخابات مورد توافق همه را فراهم کند.

آرمان ملی در سرمقاله خود از حکومت افغانستان انتقاد کرده است که در انتقال مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای امنیتی داخلی، "بیش از حد شتاب" دارد و به نظر نویسنده، این شتاب ناشی از "اعتماد به نفس کاذبی" است که در هر صورت می‌تواند پیامدهای "وخیمی" داشته باشد.

این روزنامه افزوده است که نیروهای داخلی توانایی تامین امنیت در برخی از مناطق کشور را دارند، اما قادر نیستند که مسئولیت تامین امنیت در سراسر کشور را به دوش گیرند. به نظر آرمان ملی، با گرم شدن هوا، "فصل جنگ تازه از راه می‌رسد" و "طالبان خود را از لحاظ روحی در وضعیت بهتری می‌بینند".

این روزنامه معتقد است که نیروهای خارجی برای فرار از زیر بار مسئولیت و دولت حامد کرزی به امید "زد و بندهای پشت پرده با مخالفان و گلبدین حکمتیار"، چنین عجله‌ای را روا می‌دارند. آرمان ملی در ادامه تاکید کرده است که "سرنوشت مردم نباید بازیچه دست و امیال این و آن باشد".

روزنامه وحدت در مطلب نخست خود با عنوان "افغانستان در قطر دو سفارت نمی‌تواند داشته باشد"، نوشته است که اعضای مجلس نمایندگان با گشایش دفتر سیاسی برای گروه طالبان در قطر به عنوان دفتری در کنار سفارت افغانستان به شدت مخالفت کرده‌اند.

این روزنامه در سرمقاله خود، موافقت وزارت خارجه افغانستان با گشایش دفتر گروه طالبان در قطر را نقد کرده و نوشته است که مهم این است که مذاکرات صلح در چهارچوب ارزش‌های قانون اساسی افغانستان صورت گیرد و در آن صورت هیچ‌کسی مخالف این مذاکرات نیست.

به نظر این روزنامه، اما اگر گفتگوها به دور از چشمان مردم افغانستان صورت گیرد، این گفتگوها "عقیم" خواهد ماند. نویسنده وحدت همچنین افزوده است که عقلانیت سیاسی ایجاب می‌کند که جناح‌های سیاسی و از جمله اپوزیسیون افغانستان در این گفتگوها مورد توجه قرار گیرند.

روزنامه ماندگار کاخ ریاست‌جمهوری را متهم کرده است که در پی ترویج این ایده است که هیچ‌کس توانایی مقاومت در برابر گروه طالبان را ندارد. به نظر نویسنده، آقای کرزی با تاکید ممتد بر گفتگو با طالبان، این شائبه را به وجود آورد که غیر از مصالحه با این گروه، دیگر هیچ راهی وجود ندارد. این روزنامه معتقد است که این تاکید منجر به کاهش اعتماد به نیروهای امنیتی شده است.

نویسنده ماندگار افزوده است که ادامه فعالیت شورشیان در افغانستان و تقویت روزافزون آنها و همچنین شایع کردن این موضوع در اذهان عمومی از جانب برخی محافل نزدیک به کاخ ریاست‌جمهوری که طالبان با توانایی "خارق‌العاده" عمل می‌کنند، این باور را در میان بسیاری تقویت کرده است که طالبان قدرت دارند و شاید روزی به قدرت برسند.

مقاله‌نویس ماندگار در ادامه، محافل نزدیک به کاخ ریاست‌جمهوری را متهم کرده است که در تلاش هستند تا جناح‌های سیاسی و گروه‌هایی را که در گذشته با طالبان جنگیده‌اند، از صحنه دور کنند و زمینه مصالحه با گروه‌های شورشی و کشورهای حامی آنها را فراهم کنند.

مطالب مرتبط