روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۲۰ حمل

افزایش فعالیت طالبان در شرق افغانستان با گرم شدن هوا و نگرانی از شرایط افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ میلادی از مسایل مورد بررسی در روزنامه‌های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح به نقل از زلمی رسول، وزیر خارجه افغانستان، نوشته است که دولت این کشور تضمین می‌کند که از خاک افغانستان علیه کشورهای همسایه استفاده نخواهد شد.

این روزنامه نوشته است که وزارت خارجه افغانستان به جای تضمین این مسئله، باید نگران مداخله کشورهای همسایه افغانستان به مسایل داخلی این کشور پس از سال ۲۰۱۴ میلادی باشد.

هشت صبح افزوده است که ایران و پاکستان برای رسیدن به اهداف سیاسی خود، همواره از خاک افغانستان استفاده کرده‌اند، اما به نوشته این روزنامه، مقامات افغان هرگز به فکر توقف این مداخله‌ها نبوده‌اند.

روزنامه باور نوشته است که بخش مهمی از انتقال مسئولیت‌های امنیتی از ناتو به نیروهای افغان، سپردن مسئولیت عملیات شبانه به سربازان افغان است که تا حالا انجام نشده است.

این روزنامه نوشته است که واگذاری مسئولیت عملیات شبانه به نیروهای افغان، از یک سو به موثریت این عملیات می‌افزاید و از سوی دیگر از تلفات غیرنظامیان در جریان آن جلوگیری خواهد کرد.

روزنامه باور نوشته است که نیروهای ناتو تنها باید به تجهیز و آموزش نیروهای افغان توجه داشته باشند، اما در عمل، اجرای عملیات‌ها را باید کاملا به این نیروها واگذار کنند.

روزنامه سرنوشت نسبت به آنچه که گسترش نفوذ شورشیان مسلح در ولایت نورستان می‌خواند، ابراز نگرانی کرده است.

این روزنامه نوشته است که شورشیان امسال به جای ولایات جنوبی، عمدتا مناطق شرقی و جنوب شرقی افغانستان را هدف قرار داده و اخیرا بیشتر فعالیت‌های خود را در ولایت نورستان متمرکز کرده‌اند.

سرنوشت افزوده است که ولایت نورستان با توجه به موقعیتی که دارد، می‌تواند برای طالبان و شورشیان مسلح بسیار بااهمیت باشد.

به نوشته این روزنامه، شورشیان از یک سو به سادگی می‌توانند از مناطق مرزی پاکستان وارد نورستان شوند، و بعد از طریق این ولایت، می‌توانند به سایر ولایات شرقی و حتی شمالی و شمال شرقی افغانستان رخنه کنند.

این روزنامه به نقل از نماینده نورستان در مجلس نمایندگان افغانستان نوشته است که اگر عملیات وسیع نظامی در نورستان آغاز نشود، بیم سقوط این ولایت به دست طالبان وجود دارد.

روزنامه اراده نوشته است که با گرم شدن هوا در افغانستان، خشونت‌ها در این کشور یک بار دیگر شدت گرفته است.

نویسنده اراده با توجه به این مسئله، از جامعه جهانی انتقاد کرده و نوشته است که با وجود مصرف پول‌های هنگفت و برنامه‌ریزی کلان و حضور هزاران سرباز خارجی در افغانستان، خشونت‌ها در این کشور هر سال بیشتر می‌شود.

روزنامه ماندگار از حکومت افغانستان انتقاد کرده که در برابر حملات طالبان پاکستانی به افغانستان واکنش جدی نشان نداده است.

این روزنامه به نقل از گزارش‌ها نوشته است که گروه‌های پاکستانی عملا در خاک افغانستان فعالیت می‌کنند و دولت افغانستان به این مسئله اصلا توجه ندارد و نمی‌خواهد آن را با دولت پاکستان مطرح کند.

این نویسنده افزوده است که سال گذشته حملات راکتی از خاک پاکستان به افغانستان صورت می‌گرفت و حالا هم گروه‌های پاکستانی برای آزار مردم افغانستان به خاک این کشور می‌آیند، اما به نوشته این روزنامه، دولت افغانستان تنها به "التماس و خواهش" از طالبان می‌خواهد دست از این کارها بردارند.