مجلس افغانستان دوباره طرح بودجه را رد کرد

مجلس نمایندگان افغانستان حق نشر عکس Reuters
Image caption مجلس می گوید به پیشنهادات آنها در مورد اصلاح طرح بودجه رسیدگی لازم نشده است

مجلس نمایندگان افغانستان برای دومین بار، طرح بودجه سال مالی ۱۳۹۱ خورشیدی را رد کرده است.

اعضای مجلس می گویند که در این طرح، در زمینه تخصیص بودجه توسعه ای برای ولایات مختلف افغانستان توازن لازم وجود ندارد.

این مجلس همچنین انتقاد کرده که درخواست آنها در مورد آوردن اصلاحات در طرح بودجه، از سوی وزارت مالیه (دارایی) نادیده گرفته شده است.

وزارت مالیه افغانستان اخیرا این طرح را پس از آنکه مجلس نمایندگان آن را برای بار اول رد کرد، پس از اصلاحات دوباره به مجلس نمایندگان فرستاد.

اما در همان زمان نیز، اعضای مجلس، اصلاحات وارد شده در این طرح را ناکافی خواندند.

با این حال، کمیسیونی در مجلس نمایندگان تعیین شد تا بودجه را از نو بررسی کند، اما پس از این بررسی، یک بار دیگر مجلس نمایندگان به رد آن رای داده است.

شماری از اعضای مجلس نمایندگان که مخالف رد دوباره این بودجه هستند، هشدار داده اند که این اقدام مجلس می تواند پیامدهای بدی را به همراه داشته باشد.

حدود سه هفته از آغاز سال جدید مالی در افغانستان می گذرد و هنوز مشخص نیست که بودجه این سال چه زمانی از سوی مجلس نمایندگان تصویب خواهد شد.

وزارت مالیه افغانستان پیش از این گفته بود که اصلاحات آنها در بودجه، دقیقا براساس پیشنهادات مجلس نمایندگان صورت گرفته، اما تاکید کرده بود که در این زمینه به پیشنهادات مجلس که واضح نبوده، رسیدگی نشده است.

یکی از اعتراض های مجلس نمایندگان در مورد این طرح، عدم تخصیص بودجه کافی در بخش صحت و آموزش و پرورش است.

همچنین مجلس نمایندگان به تخصیص چهارده میلیون دلار برای تامین امنیت و پیشبرد امور مربوط به ریاست جمهوری افغانستان اعتراض کرده است.

کل طرح بودجه سال ۱۳۹۱ افغانستان شامل ۴.۸ میلیارد دلار است که از آن جمله ۲.۷ میلیارد آن مربوط به بودجه عادی (جاری) و بقیه مربوط به بودجه توسعه‌ای می شود.

پیش از این، مجلس سنای افغانستان نیز به این بودجه اعتراض کرده و آن را "غیر عادلانه" خوانده بود.

بررسی بودجه سالانه افغانستان در مجلس نمایندگان همواره با جنجال هایی همراه بوده است.

مطالب مرتبط