جلالی: نظام پارلمانی برای افغانستان در شرایط موجود ممکن نیست

علی احمد جلالی حق نشر عکس AP
Image caption آقای جلالی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ابراز آمادگی کرده است

علی احمد جلالی، وزیر سابق داخله (کشور) افغانستان و از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری این کشور، با طرح ایجاد نظام پارلمانی در افغانستان در شرایط موجود، مخالفت کرده است.

آقای جلالی به بی‌بی‌سی گفت که شرایط افغانستان برای ایجاد نظام پارلمانی فراهم نیست و این مسئله می تواند مشکلاتی را برای افغانستان بوجود بیاورد.

او گفت که برای ایجاد نظام پارلمانی، به "احزاب فراگیر ملی" نیاز است که در حال حاضر وجود ندارد.

به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حدود دو سال باقی مانده، اما تلاشها برای رقابت در این انتخابات از همین حالا آغاز شده است.

آقای جلالی نیز که از چهره های مطرح کابینه آقای کرزی بوده، برای شرکت در انتخابات بعدی ریاست جمهوری ابراز آمادگی کرده است.

در آستانه برگزاری این انتخابات، شماری از حلقات سیاسی در افغانستان بحث تغییر نظام کنونی افغانستان را به نظام پارلمانی مطرح کرده اند.

این موضوع در ماه های اخیر از سوی گروه های مطرح سیاسی مخالف حکومت رئیس جمهور کرزی مطرح شده است.

آقای کرزی با این طرح به شدت مخالفت کرده و گفته است که اجازه نمی دهد "رویای خطرناک یک آزمایش سیاسی دیگر" در افغانستان به واقعیت تبدیل شود.

پیش از این و پس از تصویب قانون اساسی سال ۱۳۸۲ خورشیدی، موضوع تغییر یا عدم تغییر نظام در حد گفتگوهای مطبوعاتی مطرح می‌شد، اما در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ عبدالله عبدالله، رقیب اصلی آقای کرزی تشکیل نظام پارلمانی را در محور برنامه‌های انتخاباتی خود قرار داد.

'تقسیم قدرت'

با این حال، علی احمد جلالی می گوید که مشکلات کنونی افغانستان نه ناشی از نوع نظام، بلکه ناشی از عملکرد افرادی است که در نظام قدرت دارند.

آقای جلالی به بی‌بی‌سی گفت: "مشکلاتی که فعلا در افغانستان موجود است، ناشی از نوع نظام نه، بلکه از عملکرد دولت است. اگر حالا نظام پارلمانی هم حاکم می بود ولی عملکرد دولت همین گونه می بود که هست، ما با عین مشکلات روبرو می بودیم."

او گفت: "تا زمانی که در افغانستان نهادها و احزاب فراگیر ملی بوجود نیاید، نظام پارلمانی شاید مشکلاتی داشته باشد، اما در آینده وقتی این نهادها بوجود بیاید، شاید مردم افغانستان تصمیم بگیرند و نظام پارلمانی را بهتر بدانند."

با این حال آقای جلالی تاکید کرد که دولت افغانستان در سالهای گذشته می توانست به تقسیم قدرت به ولایات، تا حدی مشکلات کنونی را حل کند.

او گفت: "دولت مرکزی از نظر توزیع قدرت در سالهای گذشته مشکلاتی داشته است. قدرت تا حد زیادی در مرکز متمرکز شد و ولایات قدرتی را که بتوانند بعضی از مشکلات خود را حل کنند، نداشت. از این رو، در کوتاه مدت ایجاب می کند که بعضی از قدرت ها از مرکز به ولایات و ولسوالی ها منتقل شود؛ یعنی برنامه ریزی مرکزی و اجرای منطقه ای."

آقای جلالی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری گذشته نیز ابراز آمادگی کرده بود، اما قبل از برگزاری انتخابات، از شرکت در آن منصرف شد.

او گفت که دلیل این تصمیم، ناکامی در تشکیل یک گروه واحد کاری برایش بود، اما تاکید کرد که در انتخابات پیش رو در سال ۲۰۱۴، برای بدست آوردن کرسی ریاست جمهوری رقابت خواهد کرد.

مطالب مرتبط