راه اندازی برنامه جدید 'پلیس مردمی' در افغانستان

پلیس افغانستان حق نشر عکس AFP
Image caption مقام های امنیتی در افغانستان تلاش دارند از فاصله میان افغانها و پلیس بکاهند

وزارت داخله (کشور) افغانستان با هدف ایجاد رابطه نزدیک میان مردم و پلیس، برنامه جدیدی را زیر نام "پلیس مردمی" راه اندازی کرده است.

مقام های افغان می گویند، براساس این برنامه، مردم فرصت خواهند یافت تا در مورد مسائلی که به نظر شان مهم است، با نیروهای پلیس تماس بگیرند و نظرات خود را با آنها درمیان بگذارند.

این برنامه سه سال پیش به شکل آزمایشی در محلات اطراف پایتخت آغاز شد، اما حالا مقام های امنیتی می گویند که این خدمات را به سراسر افغانستان گسترش می دهند.

هدف از این برنامه، به گفته مسئولان وزارت داخله، از یک سو بهبود روابط افغانها با نیروهای پلیس است و از سوی دیگر، تلاشی برای تامین بهتر امنیت از طریق همکاری مردم.

مسئولان می گویند، براساس این برنامه، نیروهای پلیس در هر منطقه یک دفتر ارتباطات مردمی ایجاد خواهند کرد تا مردم بتوانند از این طریق با نیروهای پلیس مشورت کرده و یا هم اطلاعاتی را در مورد مسایل امنیتی در اختیار آنها قرار دهند.

نیروهای پلیس افغانستان در سالهای اخیر در خط مقدم مبارزه با شورشیان قرار داشته اند و این مساله سبب شده که این نیروها از مجریان قانون به نیروی جنگی تبدیل شوند.

به دست آوردن اعتماد افغانها نسبت به نیروهای پلیس، از مسایل اصلی مورد توجه مسئولان در وزارت داخله افغانستان بوده است.

ادامه نا امنی ها در افغانستان یکی از نگرانی های اصلی افغانها است، به ویژه این که قرار است تا دو سال دیگر نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند و نیروهای افغان باید به تنهایی امنیت را در کشورشان تامین کنند.

در افغانستان پلیس نیز به فساد متهم است و این مساله سبب شده است که مردم به پلیس اعتماد چندانی نداشته باشند.

هرچند برخی از گزارشها حاکی است که در سالهای اخیر عملکرد پلیس بهتر شده است.

یک نظرسنجی انجام شده توسط سازمان ملل متحد، که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد نشان می داد که مردم نسبت به سالهای گذشته از پلیس افغانستان رضایت بیشتری دارند.

این نظرسنجی که در سال ٢٠١٠ انجام شده، نشان می دهد که رضایت افغانها از عملکرد پلیس، در مقایسه با سال ٢٠٠٩ ده درصد افزایش یافته است.

اما در عین حال در این گزارش آمده است که فساد در ادارات پلیس افغانستان وجود دارد و برخورد این نیروها در بعضی موارد، "تبعیض آلود" بوده است.

در این گزارش همچنین از اعتیاد شماری از ماموران پلیس به مواد مخدر و دست داشتن برخی از آنها در قاچاق مواد مخدر نیز یاد شده است.

مطالب مرتبط