روزنامه های کابل: سه شنبه ۲۲ حمل

انتخابات ریاست جمهوری آینده در افغانستان، رد طرح بودجه در مجلس نمایندگان، در کنار مسایلی چون کیفیت برنامه های راه سازی در افغانستان از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه ماندگار به بهانه توقف برنامه های راه سازی در افغانستان، کیفیت جاده هایی را که در افغانستان از سوی شرکت های مختلف ساخته شده، ارزیابی کرده است.

این روزنامه نوشته که در ده سال گذشته، حلقات مشخصی در داخل و بیرون حکومت، تنها به فکر پر کردن جیب های خود بوده اند و توجه اندکی به کیفیت راه سازی در افغانستان شده است.

نویسنده افزوده که توقف کار این برنامه ها می تواند امیدوار کننده باشد، اما به نوشته روزنامه، هنوز جای سوال دارد که کیفیت کار این نهادها از سوی چه کسی و چگونه ارزیابی می شود.

ماندگار نوشته که فساد به حدی در افغانستان ریشه کرده که هر گونه امید برای بهبود کار نهادهای دولتی و غیردولتی را از بین برده است.

روزنامه سرنوشت در سرمقاله خود واکنش ها به توافق اخیر آمریکا و دولت افغانستان به انتقال مسئولیت عملیات شبانه به نیروهای افغان را بررسی کرده و نوشته که جای تعجب است که شماری از افراد از این توافق انتقاد کرده و آن را به سود پاکستان و طالبان دانسته اند.

نویسنده سرنوشت افزوده که افغانها در مناطق جنوبی و شرقی افغانستان، به دلیل عملیات های شبانه نیروهای ناتو آرام نداشتند و حالا انتقاد از توقف این عملیات ها، "تعجب آور" است.

روزنامه باور نوشته که رد دوباره طرح بودجه سال مالی ۱۳۹۱ در مجلس نمایندگان، پیامدهای ناگواری دارد.

این روزنامه نوشته که هم وزارت مالیه و هم مجلس نمایندگان باید با هم یکجا کار کرده و در تصویب طرح بودجه عجله کنند.

نویسنده باور افزوده که عدم تائید این بودجه، بسیاری از کارها را در ادارات دولتی متوقف کرده و تعدادی از کارمندان پروژه های دولتی را نیز بیکار کرده است.

روزنامه هشت صبح نیز به همین موضوع پرداخته و در سرمقاله خود زیر عنوان "رد بودجه به خاطر منافع مردم یا نمایندگان؟" نوشته که وزارت مالیه افغانستان به فکر حل مشکلاتی که در طرح بودجه از سوی مجلس نمایندگان شناسایی شده، نیست.

این روزنامه ادعا کرده که حلقاتی در وزارت مالیه، به جای اینکه به فکر اصلاح بودجه باشند، تلاش دارند تا رضایت نمایندگان مجلس را از راه های مختلف فراهم کنند.

نویسنده هشت صبح افزوده که آسیب اصلی را در این زمینه، مردم افغانستان متحمل می شوند.

روزنامه چراغ به آمادگی ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ در افغانستان توجه کرده و نوشته که از همین حالا معلوم است که افغانستان یک انتخابات "پر شور و هیجان انگیز" را در پیش رو دارد.

این روزنامه نوشته که اپوزیسیون حامد کرزی در سالهای اخیر در افغانستان خود را تقویت کرده اند و گمان می رود که در آستانه انتخابات، نامزد نیرومندی را برای شرکت در انتخابات به میدان بفرستند.

چراغ در عین حال به آوازه هایی اشاره کرده که حاکی از تلاش آقای کرزی برای تغییر قانون اساسی و شرکت در انتخابات برای سومین دور است.

اما نویسنده افزوده که با توجه به شرایط موجود و مخالفت هایی که با آقای کرزی در پارلمان افغانستان وجود دارد، بعید به نظر می رسد که این برنامه عملی شود.