سفارت آمریکا در کابل: برای گفتگو با طالبان آماده ایم

طالبان حق نشر عکس Reuters
Image caption طالبان اخیرا گفتگوها با آمریکا را به حالت تعلیق درآوردند

سفارت آمریکا در کابل یک بار دیگر آمادگی خود را برای گفتگو با طالبان برای پایان دادن به خشونتها در افغانستان اعلام کرده است.

جیمز کننگهام، معاون سفیر آمریکا در کابل به خبرنگاران گفت که هنوز هیچ گونه گفتگویی میان آنها و طالبان انجام نشده است.

تعلیق گفتگو با آمریکا از سوی گروه طالبان، اخیرا تلاشهای دولت افغانستان و آمریکا برای کشاندن طالبان به پای میز مذاکره را با مانع روبرو کرد.

طالبان که پیشتر از آمادگی برای گفتگو با آمریکا خبر داده بودند، با انتشار یک اعلامیه گفتند که به دلیل "موضع مبهم آمریکا" گفتگوها را به حالت تعلیق درمی آورند.

براساس گزارشها، یکی از دلایل تعلیق گفتگوها، عدم رهایی پنج نفر از اعضای طالبان از زندان گوانتانامو بود که طالبان آن را به عنوان یکی از پیش شرط‌های گفتگو مطرح کرده بودند.

'تشویق برای گفتگو'

با این حال، معاون سفیر آمریکا در کابل به خبرنگاران گفت: "ما هنوز برای گفتگو آماده هستیم و آنها (طالبان) می دانند که اگر بخواهیم گفتگوها از سر گرفته شود، چه کاری را باید انجام دهند."

آقای کننگهام افزود: "ما تا حالا در مورد صلح افغانستان گفتگویی با طالبان نداشته ایم؛ آنچه تلاش داریم، تشویق به گفتگو در میان افغانها برای تامین صلح است."

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که گروه طالبان اخیرا یک بار دیگر با گرم شدن هوا، حملات خود را در نقاط مختلف افغانستان شدت داده اند.

روز گذشته دست کم پانزده نفر، از جمله هشت غیرنظامی، در اثر حملات انتحاری جداگانه در ولایت غربی هرات و ولایت جنوبی هلمند کشته شدند.

علاوه بر این، تلفات سربازان ناتو در افغانستان نیز رو به افزایش بوده و از جمله، مقامات ناتو نسبت به حملاتی که در داخل پایگاه های ناتو به سربازان این نیروها صورت می گیرد، ابراز نگرانی کرده اند.

مقامات افغان و آمریکایی تاکید کرده اند که شکست طالبان در افغانستان تنها از راه نظامی ممکن نیست و باید برای رسیدن به یک تفاهم با طالبان، با رهبری این گروه مذاکره صورت گیرد.

با این حال، گام های عملی برای آغاز این گفتگوها کمتر برداشته شده است.

مطالب مرتبط