حکمتیار و دولت افغانستان مذاکرات صلح را از سر می گیرند

Image caption آقای حکمتیار قبلا طرح هفده ماده ای را برای حل بحران کنونی افغانستان به کابل فرستاده بود

دولت افغانستان اعلام کرده است که مذاکرات صلح با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، به زودی از سر گرفته خواهد شد.

یک عضو شورای عالی صلح افغانستان به بی بی سی گفت برای از سرگیری مذاکرات قرار است هفته آینده هیاتی از سوی حزب اسلامی وارد کابل شود.

مذاکرات دولت افغانستان و حزب اسلامی دو هفته پیش متوقف شده بود.

نماینده های حزب اسلامی قبلا در مورد دلیل قطع مذاکرات گفته بودند که دولت افغانستان هیچ طرح عملی برای تامین صلح ندارد و همچنین شرایط حزب اسلامی برای ادامه مذاکرات را نادیده گرفته است.

اسماعیل قاسمیار، از اعضای شورای عالی صلح افغانستان به بی بی سی فارسی گفت مشکلات و چالشهایی وجود دارد که گاهی ممکن است روند مذاکرات را دشوار کند، اما این شورا و دولت افغانستان همه تلاش خود را بکار خواهد بست تا مذاکرات با همه طرف های درگیر، ادامه یابد و به نتیجه برسد.

آقای قاسمیار افزود: "از قبل شورای عالی صلح از جانب حزب اسلامی دعوت بعمل آورده بود که آنها نماینده های باصلاحیت خود را بخاطر مذاکرات رسمی و جدی بفرستند، ما امیدواریم که این گفتگوها هر چه زودتر در هفته آینده صورت بگیرد و مذاکرت رسمی آغاز شود."

پیشتر حزب اسلامی اعلام کرده بود، تا وقتی که شرایط آنها برآورده نشود، به میز گفتگو باز نخواهند گشت اما حال شورای عالی صلح می گوید، قرار است درمورد شرایط این حزب هم بحث شود و این شورا، به اندازه توان خود به خواسته های طرف مقابل پاسخ خواهد داد.

هنوز مشخص نیست چه کسانی به عنوان نمایندگان حزب اسلامی برای گفتگو وارد کابل خواهند شد، اما مقام های افغان امیدوارند که این مذاکرات راه را برای پیوستن اعضای برجسته حزب اسلامی به روند صلح باز کند.

این حزب قبلا نیز هیاتی را به کابل اعزام کرده بود، اما آن هیات حامل طرح هفده ماده ای بود که آقای حکمتیار برای خروج نیروهای خارجی، برگزاری انتخابات و تشکیل دولت موقت نوشته بود.

خبر از سرگیری مذاکرات صلح با آقای حکمتیار در حالی مطرح می شود که روز گذشته حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که ممکن است انتخابات ریاست جمهوری یکسال زودتر یعنی در سال ۲۰۱۳ برگزار شود.

همچنین هفته گذشته سفیر آمریکا در کابل اعلام کرد که آمریکا آماده است گفتگو با گروه طالبان را از سرگیرد.

گلبدین حکمتیار، از چهره های برجسته مجاهدین در سالهای جهاد علیه شوروی هابود، او بعد از پیروزی مجاهدین، علیه دولت به رهبری برهان الدین ربانی و پس از آن علیه رژیم طالبان جنگید.

با آنکه طالبان، حزب اسلامی را نیز مانند دیگر گروه های مجاهدین به حاشیه رانده بود اما آقای حکمتیار اعلام کرد که در صورت حمله آمریکا به افغانستان، علیه آمریکا و دولتی که به حمایت آمریکا بر سر کار آید خواهد جنگید.

Image caption گلبدین حکمتیار در بیش از سه دهه گذشته علیه چهار رژیم سیاسی در افغانستان جنگیده است

به این ترتیب آقای حکمیتار در سه دهه اخیر، علیه سردار محمد داوود خان نخستین رئیس جمهوری افغانستان، رژیم کمونیستی به رهبری حزب دموکراتیک خلق، دولت مجاهدین، رژیم طالبان و دولت کنونی به رهبری حامد کرزی جنگیده است.

در اکثر سالهای جنگ، آقای حکمتیار، مذاکراتی را نیز با دولت هایی که علیه آنها می جنگید داشته است اما هیچ یک از این مذاکرات در نهایت به پایان جنگ منجر نشده است.

مطالب مرتبط