حکمتیار و دولت افغانستان مذاکرات صلح را از سر می گیرند

به روز شده:  13:09 گرينويچ - جمعه 13 آوريل 2012 - 25 فروردین 1391

آقای حکمتیار قبلا طرح هفده ماده ای را برای حل بحران کنونی افغانستان به کابل فرستاده بود

دولت افغانستان اعلام کرده است که مذاکرات صلح با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار، به زودی از سر گرفته خواهد شد.

یک عضو شورای عالی صلح افغانستان به بی بی سی گفت برای از سرگیری مذاکرات قرار است هفته آینده هیاتی از سوی حزب اسلامی وارد کابل شود.

مذاکرات دولت افغانستان و حزب اسلامی دو هفته پیش متوقف شده بود.

نماینده های حزب اسلامی قبلا در مورد دلیل قطع مذاکرات گفته بودند که دولت افغانستان هیچ طرح عملی برای تامین صلح ندارد و همچنین شرایط حزب اسلامی برای ادامه مذاکرات را نادیده گرفته است.

مذاکراه کنندگان چقدر مصمم هستند؟

داود ناجی - بی بی سی

خبر اعزام هیات حزب اسلامی به کابل، نشان می دهد که تلاشهای صلح بار دیگر جدی شده است.

هفته پیش سفیر آمریکا در کابل نیز اعلام کرد که کشورش آماده است گفتگو با طالبان را از سر گیرد.

زمان، بی توجه به کندی و تندی روند مذاکرات صلح افغانستان می گذرد و این کشور را به سال حیاتی 2014 (سال خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان) نزدیک می کند.

آمریکا و دولت افغانستان از یک طرف، طالبان و حزب اسلامی اسلامی از سوی دیگر، به خوبی می دانند که زمان برای چانه‌زنی های اضافی نیست و هر طرف که بتواند بیشترین بهره برداری سیاسی را از این زمان محدود کند، برگ برنده را در آینده سیاسی افغانستان از آن خود کرده است.

هر دو طرف بر لبه تیغ راه می روند، آیا حالا که نیروهای خارجی می روند، جنگ را باید پایان داد؟ چرا؟ این سوالی است که طالبان و حزب اسلامی هنوز جواب روشنی برای آن ندارند.

دولت افغانستان و آمریکا نیز سوالات بی پاسخ زیادی دارند، آیا باید به جنگجویان امتیاز داد؟ چقدر و تا کی؟ آینده امتیاز دهی به این گروه‌ها به کجا خواهد انجامید؟

به نظر می رسد مذاکره کنندگان هنوز بیش از آنکه مصمم باشند، مردد هستند.

اسماعیل قاسمیار، از اعضای شورای عالی صلح افغانستان به بی بی سی فارسی گفت مشکلات و چالشهایی وجود دارد که گاهی ممکن است روند مذاکرات را دشوار کند، اما این شورا و دولت افغانستان همه تلاش خود را بکار خواهد بست تا مذاکرات با همه طرف های درگیر، ادامه یابد و به نتیجه برسد.

آقای قاسمیار افزود: "از قبل شورای عالی صلح از جانب حزب اسلامی دعوت بعمل آورده بود که آنها نماینده های باصلاحیت خود را بخاطر مذاکرات رسمی و جدی بفرستند، ما امیدواریم که این گفتگوها هر چه زودتر در هفته آینده صورت بگیرد و مذاکرت رسمی آغاز شود."

پیشتر حزب اسلامی اعلام کرده بود، تا وقتی که شرایط آنها برآورده نشود، به میز گفتگو باز نخواهند گشت اما حال شورای عالی صلح می گوید، قرار است درمورد شرایط این حزب هم بحث شود و این شورا، به اندازه توان خود به خواسته های طرف مقابل پاسخ خواهد داد.

هنوز مشخص نیست چه کسانی به عنوان نمایندگان حزب اسلامی برای گفتگو وارد کابل خواهند شد، اما مقام های افغان امیدوارند که این مذاکرات راه را برای پیوستن اعضای برجسته حزب اسلامی به روند صلح باز کند.

این حزب قبلا نیز هیاتی را به کابل اعزام کرده بود، اما آن هیات حامل کلیک طرح هفده ماده ای بود که آقای حکمتیار برای خروج نیروهای خارجی، برگزاری انتخابات و تشکیل دولت موقت نوشته بود.

خبر از سرگیری مذاکرات صلح با آقای حکمتیار در حالی مطرح می شود که روز گذشته حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که ممکن است انتخابات ریاست جمهوری یکسال زودتر یعنی در سال ۲۰۱۳ برگزار شود.

همچنین هفته گذشته سفیر آمریکا در کابل اعلام کرد که آمریکا آماده است گفتگو با گروه طالبان را از سرگیرد.

گلبدین حکمتیار، از چهره های برجسته مجاهدین در سالهای جهاد علیه شوروی هابود، او بعد از پیروزی مجاهدین، علیه دولت به رهبری برهان الدین ربانی و پس از آن علیه رژیم طالبان جنگید.

با آنکه طالبان، حزب اسلامی را نیز مانند دیگر گروه های مجاهدین به حاشیه رانده بود اما آقای حکمتیار اعلام کرد که در صورت حمله آمریکا به افغانستان، علیه آمریکا و دولتی که به حمایت آمریکا بر سر کار آید خواهد جنگید.

گلبدین حکمتیار در بیش از سه دهه گذشته علیه چهار رژیم سیاسی در افغانستان جنگیده است

به این ترتیب آقای حکمیتار در سه دهه اخیر، علیه سردار محمد داوود خان نخستین رئیس جمهوری افغانستان، رژیم کمونیستی به رهبری حزب دموکراتیک خلق، دولت مجاهدین، رژیم طالبان و دولت کنونی به رهبری حامد کرزی جنگیده است.

در اکثر سالهای جنگ، آقای حکمتیار، مذاکراتی را نیز با دولت هایی که علیه آنها می جنگید داشته است اما هیچ یک از این مذاکرات در نهایت به پایان جنگ منجر نشده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.