احتمال تغییر در برنامه برگزاری انتخابات افغانستان

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کرزی گفت که در حال بررسی احتمال تغییر در زمان برگزاری انتخابات است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از احتمال تغییر در برنامه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ خبر داده است.

آقای کرزی که در یک کنفرانس خبری مشترک با دبیرکل پیمان ناتو در کابل صحبت می کرد، گفت که سوالهایی در مورد این وجود دارد که آیا افغانستان قادر خواهد بود دو برنامه مهم - خروج نیروهای ناتو و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری - را همزمان در سال ۲۰۱۴ مدیریت کند یا نه.

او گفت که این احتمال وجود دارد که یا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و یا هم برنامه خروج کامل نیروهای ناتو از افغانستان، در سال ۲۰۱۳ اجرا شود، تا فرصت کافی برای برگزاری برنامه دومی در سال ۲۰۱۴ وجود داشته باشد.

پایان ماموریت نظامی ناتو در افغانستان در سال ۲۰۱۴، یکی از برنامه های حیاتی برای افغانستان و متحدان بین المللی این کشور محسوب می شود.

قرار است در فاصله دو سال دیگر، تمامی مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان سپرده شده و ناتو، پس از پایان ماموریت نظامی خود در افغانستان، تنها مسئولیت آموزش نیروهای افغان را برعهده بگیرد.

اما همزمان، دوره ریاست جمهوری آقای کرزی نیز در سال ۲۰۱۴ تکمیل می شود و انتظار می رود در تابستان ۲۰۱۴، انتخابات ریاست جمهوری نیز برگزار شود.

'منفعت افغانستان'

آقای کرزی در جواب به سوالی در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری گفت: "در این مورد از چند ماه به این طرف صحبت می کنیم که آیا با تمام تغییراتی که قرار است در سال ۲۰۱۴ بوجود بیاید، خروج کامل نیروهای خارجی و برگزاری انتخابات، می توانیم این دو برنامه را در عین زمان اجرا کنیم؟"

او افزود: "و اگر نمی توانیم همه این برنامه ها را در سال ۲۰۱۴ اجرا کنیم، آیا می توانیم خروج نیروهای خارجی را به سال ۲۰۱۳ موکول کنیم، تا بتوانیم انتخابات را در سال ۲۰۱۴ برگزار کنیم؟ و یا آیا ممکن است که خروج نیروهای خارجی را در سال ۲۰۱۳ تکمیل کنیم و انتخابات را یک سال به جلو بیاوریم؟"

رئیس جمهور کرزی تاکید کرد این مسایل هنوز در حد سوال برای او مطرح است و هنوز در این رابطه به هیچ تصمیم گیری نهایی نرسیده است.

او گفت: "قرار نیست که در آینده نزدیک در این مورد تصمیم گیری شود، اما در این موارد فکر می کنیم و آنچه را انجام خواهیم داد که به سود و منفعت افغانستان باشد."

آقای کرزی دو دور به عنوان رئیس جمهوری افغانستان انتخاب شده و براساس قانون، اجازه ندارد در سومین دور انتخابات نیز شرکت کند.

با آنکه تا انتخابات ریاست جمهوری حدود دو سال وقت باقی مانده، اما گروه ها و چهره های مختلف سیاسی از همین حالا آمادگی ها برای حضور در این انتخابات را آغاز کرده اند.

علی احمد جلالی، وزیر سابق داخله (کشور) در کابینه آقای کرزی آمادگی خود را برای نامزدی در انتخابات ابراز کرده و همچنین قرار است جناح های اپوزیسیون رئیس جمهور کرزی نیز برای شرکت در انتخابات نامزد مشخص خود را معرفی کنند.

مطالب مرتبط