راسموسن: ناتو به قابلیت نیروهای افغان اطمینان کامل دارد

کرزی و راسموسن حق نشر عکس AFP
Image caption کرزی در پی یافتن راه حلی برای همزمانی انتخابات ریاست جمهوری و انتقال مسئولیت‌های امنیتی است

دبیرکل ناتو بر تکمیل به موقع برنامه انتقال مسئولیت حفظ امنیت افغانستان به نیروهای افغان تاکید کرده و رئیس جمهوری افغانستان نسبت به همزمانی این برنامه با انتخابات ریاست جمهوری ابراز نگرانی کرده است.

روز پنجشنبه، ۲۴ حمل (فروردین)، آنرس فو راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی - ناتو - که از افغانستان دیدن می کند، در یک نشست خبری مشترک با حامد کرزی، رئیس جمهوری، گفت که اطمینان دارد انتقال مسئولیت حفظ امنیت افغانستان به نظامیان این کشور طبق برنامه پیش بینی شده، تا پایان سال ۲۰۱۴ تکمیل خواهد شد.

در این نشست خبری، رئیس جمهوری افغانستان با یادآوری همزمانی پایان دوره کنونی ریاست جمهوری و واگذاری مسئولیت امنیتی به ارتش ملی در سال ۲۰۱۴، گفت که لازم است از وارد کردن فشار بر کشور در این سال خودداری شود.

برگزاری انتخابات در افغانستان معمولا با ملاحظات امنیتی همراه است و به همین دلیل، پایان همزمان ماموریت عملیاتی نیروهای خارجی و انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۴ نگرانی هایی را در مورد مسایل امنیتی ایجاد کرده است.

آقای کرزی گفت که امکان بازنگری در برنامه زمانی خروج نیروهای خارجی و یا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را مورد بررسی قرار می دهد.

پیشتر، آقای راسموسن در بازدید از یک مرکز آموزش واحدهای کماندویی ارتش افغان در نزدیکی کابل، گفت که نهادهای نظامی و امنیتی افغانستان تا اواسط سال ۲۰۱۳ توانایی برعهده گرفتن مسئولیت حفظ امنیت کشورشان را خواهند داشت و نظامیان خارجی امکان آن را خواهند یافت تا به جای شرکت در عملیات رزمی، وظایف پشتیبانی و آموزشی را برعهده بگیرند.

دبیرکل ناتو گفت که پس از سال ۲۰۱۴ هم این پیمان به تامین منابع مورد نیاز ارتش افغانستان ادامه خواهد داد و تاکید کرد که "ما افغانستان را تنها نخواهیم گذاشت."

انتقال تدریجی مسئولیت حفظ امنیت افغانستان به نیروهای ملی این کشور از سال گذشته آغاز شده و در حال حاضر، افغان ها خود حفظ امنیت بخش هایی از کشورشان را برعهده گرفته اند و نظامیان خارجی در این مناطق ماموریت های پشتیبانی را برعهده دارند.

آنرس فو راسموسن نظامیان افغان را مورد ستایش قرار داد و گفت: "به خاطر شهامت و تعهد نیروهای افغان، ما به هدف مشترک خود که ایجاد افغانستانی برخوردار از امنیت است، دست خواهیم یافت."

واگذاری به موقع مسئولیت امنیتی

دبیرکل ناتو افزود: "مشاهدات من به ما اطمینان می بخشد که قطعا خواهیم توانست برنامه انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغانستان را به موقع اجرا و تکمیل کنیم."

حق نشر عکس Getty
Image caption راسموسن گفته است که انتقال مسئولیت امنیتی به نیروهای "با قابلیت" افغان طبق برنامه صورت می گیرد

شمار نظامیان افغانستان در حال حاضر به حدود سیصد و سی هزار نفر می رسد که قرار است تا پایان سال جاری میلادی به بیش از سیصد و پنجاه هزار نفر افزایش یابد و بخش عمده عملیات رزمی علیه شورشیان ضد دولتی را برعهده بگیرد.

همزمان، شمار نظامیان آمریکایی که سال گذشته به یکصد هزار نفر رسیده بود، تا پائیز سال جاری به شصت و هشت هزار نفر تقلیل خواهد یافت.

یکی از واحدهای ارتش ملی افغانستان، یگان ویژه کماندویی است که شمار نفرات آن در حال حاضر به حدود هشت هزار نفر می رسد که در نه گردان عملیاتی سازمان یافته اند.

آقای راسموسن گفت که کماندوهای افغان "از جمله بهترین نیروهای ویژه در سطح جهان" هستند و افزود که این افراد "ستون فقرات استراتژی انتقال مسئولیت اصلی امنیتی به نیروهای ملی افغان را تشکیل می دهند."

اظهارات دبیرکل ناتو در مورد توانایی عملیاتی ارتش ملی افغانستان چند روز پس از توافق آمریکا و افغانستان برای واگذاری رهبری عملیات شبانه به نیروهای افغان انتشار می یابد.

روز یکشنبه گزارش شد که وزیر دفاع افغانستان و فرمانده نیروهای آمریکایی در این کشور توافقنامه ای را امضا کرده اند که براساس آن، نقش نیروهای آمریکایی در عملیات شبانه به پشتیبانی از نظامیان افغان تقلیل می یابد.

مطالب مرتبط