پسر برهان الدین ربانی رئیس شورای صلح افغانستان شد

صلاح الدین ربانی حق نشر عکس .
Image caption صلاح الدین ربانی در حال حاضر سرپرستی حزب جمعیت اسلامی را به عهده دارد

شورای عالی صلح افغانستان صلاح الدین ربانی سرپرست جمعیت اسلامی را به عنوان رئیس این شورا انتخاب کرده است.

دفتر ریاست جمهوری روز شنبه، ۲۶ حمل/فروردین اعلام کرده اعضای این شورا آقای ربانی را به اتفاق آرا به این سمت برگزیده است.

ایمل فیضی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان به بی بی سی گفت که آقای ربانی در پی مشورتهای طولانی حامد کرزی با "شخصیتهای ملی" به این سمت برگزیده شده است.

آقای فیضی گفت: "این فیصله به احترام به منافع ملی و با در نظر داشت وحدت ملی کشور صورت گرفته است."

صلاح الدین ربانی، پسر ارشد برهان الدین ربانی، رئیس پیشین شورای عالی صلح است که در ۲۹ سنبله/شهریور ۱۳۹۰ به وسیله یک مهاجم انتحاری در خانه اش ترور شد.

به دنبال ترور برهان الدین ربانی، پسر ارشدش به جای او سرپرستی حزب جمعیت اسلامی را به عهده گرفت و حالا در شورای عالی صلح هم جایگزین پدر شده است.

صلاح الدین ربانی پیش از این سفیر افغانستان در ترکیه بوده است.

شورای عالی صلح نهاد اصلی مجری برنامه دولت حامد کرزی در زمینه مذاکره با گروههای شورشی و از جمله گروه طالبان است.

اما برخی ناظران و منتقدان آقای کرزی گفته اند که این شورا اختیار چندانی در این مورد ندارد و تنها به عنوان یک نهاد نمادین تشکیل شده است.

محمد محقق، عضو مجلس نمایندگان و از رهبران جبهه ملی به بی بی سی گفت: "آنچه که مهم است روند مصالحه ملی، نحوه تشکیل شورای صلح و کاکرد این شورا است. این مساله ثابت شده که مجموع شورای صلح جز حرکتی سمبلیک و ناکارآمد چیز دیگری نبوده است."

او افزود: "ما در مورد اصل کارساز بودن این روند، درست بودن یا نبودن راهکاری که برای مصالحه در نظر گرفته اند، حرف داریم."

با این حال، آقای کرزی تلاش کرده که گروههای جهادی به ویژه اعضای اتحاد شمال سابق هم در آن عضویت داشته باشند، اما در عمل بیشتر آنها با این که عضویت شورا را پذیرفته‌اند، در جلسه‌های آن حضور نمی‌یابند و نسبت به موثریت آن شک دارند.

جمعیت اسلامی از گروههای اصلی تشکیل دهنده این ائتلاف بوده است.

براساس اعلامیه دفتر ریاست جمهوری، آقای کرزی انتخاب آقای ربانی به ریاست شورای عالی صلح را در راستای تامین وحدت ملی و جلوگیری از مداخلات خارجی کار مناسبی دانسته است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption برهان الدین ربانی از شخصیت های تاثیرگذار در صحنه سیاسی افغانستان بود

صلاح الدین ربانی در حالی رئیس شورای صلح افغانستان می شود که قرار است به زودی هیاتی از حزب اسلامی به رهبری حکمتیار برای مذاکره با دولت افغانستان وارد کابل شود.

در این اعلامیه آمده که در جلسه اعضای شورای عالی صلح که به همین منظور برگزار شده بود، حامد کرزی هم حضور داشته و او از صبغت الله مجددی رئیس پیشین مجلس سنا و کمیسیون تحکیم صلح تقدیر کرده است.

پیش از این گزارش شده بود که آقای مجددی به دلیل عدم انتخابش از سوی آقای کرزی به ریاست این شورا، از همه سمت های دولتی خود استعفا کرده است.

آقای مجددی ریاست کمیسیون تحکیم صلح و عضویت مجلس سنا را داشت و برخی گزارشها حاکی از آن بود که او می خواسته ریاست شورای عالی صلح هم به او واگذار شود.

مطالب مرتبط