صلاح الدین ربانی از دانشگاه ملک فهد تا شورای صلح

عبدالله گل، رئیس جمهوری ترکیه و صلاح الدین ربانی، عکس از وبسایت سفارت افغانستان در ترکیه حق نشر عکس .
Image caption سفارت افغانستان در ترکیه از مهمترین ماموریتهای دیپلماتیک آقای ربانی شمرده می شود

نام صلاح الدین ربانی در پی ترور پدرش برهان الدین ربانی، رئیس پیشین شورای عالی صلح، بر سر زبانها افتاد.

حادثه ترور برهان الدین ربانی رئیس جمهوری پیشین و رئیس شورای صلح، سیاستمداران افغانستان را غافلگیر کرد و جای خالی او در شورای صلح و رهبری جمعیت اسلامی ماهها خالی ماند و تصمیم گیری در این موارد عملا به امری دشوار تبدیل شد.

در ماههای گذشته از صلاح الدین ربانی به عنوان گزینه‌ای برای پر کردن این سمتها نام برده می‌شد و نسبت فرزندی او با برهان الدین ربانی شانس اصلی او دانسته می‌شد.

حالا با انتخاب آقای ربانی به عنوان رئیس شورای عالی صلح، این سمت برای او محرز شده، اما رهبری جمعیت اسلامی، که در حال حاضر او آن را سرپرستی می کند، همچنان ناروشن است.

صلاح الدین ربانی متولد ۲۰ ثور/اردیبهشت ۱۳۵۰ خورشیدی در شهر کابل است.

او مکتب/ مدرسه را در پاکستان خوانده و گواهینامه لیسانس (کارشناسی) خود را در رشته مدیریت و بازاریابی از دانشگاه ملک فهد عربستان سعودی گرفته است.

آقای ربانی تا سال ۱۳۷۸ در عربستان سعودی و امارات متحده عربی در شرکتهای خصوصی کار کرده، اما پس از آن تحصیلاتش را در رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاه کینگستون انگلستان تا درجه کارشناسی ارشد (ماستری) ادامه داده است.

او همچنین یک گواهینامه کارشناسی ارشد دیگر از دانشگاه کلمبیای نیویورک نیز در رشته روابط بین الملل به دست آورده است.

صلاح الدین ربانی کارهای دیپلماتیک را در سمت مستشار سیاسی نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل آغاز کرد و مهمترین سمت دولتی او سفارت افغانستان در ترکیه بوده است.

آقای ربانی در سال ۱۳۸۶ به عنوان معاون رهبر جمعیت اسلامی در امور سیاسی تعیین شد و علاوه بر آن، ریاست تلویزیون نور را هم به عهده گرفت.

این تلویزیون دو روز پیش از سوی اداره امنیت ملی افغانستان متهم به دریافت حمایت مالی از سوی ایران شد.

صلاح الدین ربانی برخلاف بسیاری از رهبران جمعیت اسلامی، روابط خوبی با دولت حامد کرزی دارد و تا حالا از سیاستهای او و به ویژه در زمینه مصالحه با طالبان حمایت کرده است.

مطالب مرتبط