نا آرامی‌های میمنه؛ آیا امنیت شمال افغانستان شکننده است

حق نشر عکس bbc
Image caption در چهار روز گذشته میمنه مرکز ولایت فاریاب شاهد تظاهرات خشونت بار بوده است

گزارشها از میمنه مرکز ولایت فاریاب در شمال افغانستان حاکی است که تظاهرات خشونت بار سه روز گذشته، این شهر را کاملا تعطیل کرده است.

شماری از اهالی این شهر در اعتراض به کشته شدن مولوی قیام الدین از روحانیون با نفوذ این شهر، در سه روز گذشته دست به تظاهرات زده اند.

معترضان شعارهای ضد نیروهای خارجی و دولت افغانستان شعار می دهند.

تظاهرات، در روزهای اول و دوم به خشونت کشیده شد و تاکنون دست کم چهار نفر از جمله یک پلیس کشته شده اند.

روز شنبه و در چهارمین روز تظاهرات، مکاتب/مدارس در شهر میمنه تعطیل است، اکثر مغازه ها بسته و همه خیابانهای این شهر به شدت تحت کنترل پلیس و نیروهای ارتش است.

آغاز ماجرا

سه شب گذشته دهم اپریل/ آوریل نیروهای ناتو به خانه شخصی به نام مولوی قیام الدین یورش بردند تا او را بازداشت کنند.

مولوی قیام الدین با نیروهای ناتو در گیر شده و در خانه اش کشته شد. سربازان ناتو دو تن از اعضای خانواده او را با خود بردند.

نیروهای ناتو می گویند، از خانه مولوی قیام الدین سلاح، لباس پلیس و مواد انفجاری نیز به دست آمده است.

مولوی قیام الدین مدرس یکی از مدرسه های دینی در ولایت فاریاب بود. او چهار سال پیش به اتهام همکاری در طراحی یک حمله انتحاری، از سوی نیروهای افغان بازداشت و به ۱۴ سال حبس محکوم شده بود.

مولوی قیام الدین، چند ماهی را در زندان سپری کرد و بعد از آن در اثر پا در میانی روحانیون و متنفذان قومی، رئیس جمهور کرزی او را عفو کرد.

مولوی قیام الدین پس از آزادی از زندان تحت نظر بود و هر حرکت او از سوی نیروهای امنیتی نظارت می شد.

Image caption حمله انتحاری، در چهارم آوریل در پارک مزکزی شهر میمنه، یازده کشته بجا گذاشت

حمله انتحاری که در چهارم اپریل در میمنه مرکز ولایت فاریاب رخ داد و دستکم یازده نفر در آن کشته شدند، بار دیگر نیروهای امنیتی افغان و ناتو را نسبت به مولوی قیام الدین مظنون کرد.

محمد هاشم اورتاق که از فاریاب به پارلمان راه یافته است می گوید " حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار و برخی کشورهای همسایه در تلاش اند تا وضعیت امنیتی این ولایت را بهم بزنند و با استفاده از احساسات مردم، تنفر علیه نیروهای خارجی را تشدید کنند."

آقای اروتاق همچنین گفت که بسیاری از کسانی که در اعتراض به کشته شدن مولوی قیام الدین تظاهرات می کنند، شناخت دقیق و درستی از او ندارند.

مخالفت با نیروهای خارجی؟

مخالفت با حضور نیروهای خارجی در افغانستان پدید تازه ای نیست اما در سالهای گذشته مردم درشمال افغانستان مخالفت جدی با حضور نیروهای خارجی به رهبری آمریکا نداشته اند.

Image caption چهار نفر از جمله یک پلیس در تظاهرات خشونت بار روزهای گذشته در میمنه، کشته شده اند

مردم شمال بویژه اهالی ولایت فاریاب که عمدتا ازبیک هستند، از حضور نیروهای خارجی در افغانستان سود برده اند، زیرا حضور نیروهای خارجی سبب سقوط رژیم طالبان شد که رفتار خشنی با آنها داشتند.

اما جدا از این، تلفات، غیر نظامیان از سوی نیروهای ناتو نیز در مواردی سبب خشم افغانها شده است.

علت بروز نا آرامی های اخیر هرچه باشد مساله دیگری است اما آنچه در حال حاضر اهالی فاریاب را نگران کرده است، ادامه وضعیت کنونی است. آنها از بروز نا امنی های بیشتر و استفاده گروه های شورشی از وضعیت موجود به شدت نگران اند.

مطالب مرتبط