حملات همزمان به اهداف مختلف در افغانستان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

مردان مسلح امروز یکشنبه ۱۵ اپریل/ آوریل اهدافی را نقاط مختلف افغانستان، به شمول کابل، پایتخت و چندین ولایت دیگر مورد حمله قرار داده اند.

ساختمان مجلس افغانستان، یک هتل و چند سفارتخانه خارجی در کابل و فرودگاه جلال آباد از جمله اهداف حملات بود.

همزمان با این، حملاتی در ولایات پکتیا، لوگر و ننگرهار نیز گزارش شده است.

گروه طالبان مسئولیت این حملات را برعهده گرفته است. یک سخنگوی این گروه گفت که "دهها بمبگذار انتحاری" را به کابل، پکتیا، لوگر و جلال آباد فرستاده اند.

در شهر کابل، پایتخت، چند سفارت خانه از جمله سفارتخانه های بریتانیا، آلمان و ژاپن مورد حمله راکتی قرار گرفت، اما به گفته مقامات، کسی در این حملات آسیب ندید.

ساختمان پارلمان افغانستان هم مورد حمله مهاجمان واقع شد.

یکی از اعضای پارلمان به خبرنگار بی بی سی فارسی در کابل گفت که شخصا اسلحه به دست گرفته و برای دفاع از ساختمان پارلمان به سوی مهاجمان تیراندازی کرده است.

رایان کروکر، سفیر آمریکا در کابل به تلویزیون سی ان ان گفت که واکنش مأموران امنیتی افغان به این حملات "نشانه ای روشن از پیشرفت" بود.

آقای کروکر گفت که طالبان در اطلاعیه دادن بهتر عمل می کنند تا در نبرد.

طالبان اعلام کرده است که حملات امروز آغاز دور بهاره جنگ خواهد بود و حملات مشابه ادامه خواهد داشت.

وزارت داخله (کشور) افغانستان می گوید، ۱۷ نفر از مهاجمان انتحاری در کابل، پکتیا، لوگر و جلال آباد کشته و دو نفر از آنها بازداشت شده اند.

سخنگوی این وزارت به بی بی سی گفت که هنوز "یک یا دو نفر" از مهاجمان در کابل زنده هستند و در برابر نیروهای امنیتی مقاومت می کنند، اما او گفت که در سایر ولایات، تمامی مهاجمان کشته شده اند. به گفته وزارت داخله، دست کم یک نفر از مهاجمان انتحاری در شهر جلال آباد که زخمی شده بود، قبل از اجرای عملیات انتحاری بازداشت شده است.

او همچنین گفت که ۹ غیرنظامی در ولایات پکتیا و ننگرهار و چهارده نفر از نیروهای پلیس در این حوادث زخمی شده اند.

به گفته وزارت داخله افغانستان، در حملات کابل تا حالا به هیچ غیرنظامی آسیب نرسیده است.

حملات همزمان

رامین انوری، خبرنگار بی بی سی در کابل می گوید که نیروهای امنیتی چندین جاده منتهی به منطقه وزیر اکبر خان و همچنین پارلمان افغانستان در غرب شهر کابل را بروی رفت و آمد مسدود کرده اند و صدای تیراندازی از نقاط مختلف شهر به گوش می رسد.

یکی از حملات در محله وزیر اکبر خان صورت گرفته، جایی که سفارت خانه ها و دفاتر سازمان ملل متحد و ناتو در نزدیکی آن موقعیت دارد.

صدای حداقل ده انفجار در شهر کابل شنیده شده است.

یک مقام افغان گفته که ساختمان پارلمان افغانستان و همچنین سفارت روسیه در نزدیکی پارلمان نیز هدف حملات راکتی قرار گرفته است.

گزارش ها می رساند که حداقل شش نفر از مهاجمان مسلح در نزدیکی ساختمان پارلمان افغانستان با نیروهای امنیتی درگیر شده اند.

شماری از اعضای پارلمان افغانستان یکجا با نیروهای امنیتی سلاح بدست گرفته و با مهاجمان می جنگند.

گزارشها می رساند که حداقل دو راکت به هدف سفارت بریتانیا در کابل پرتاب شده است.

پلیس می گوید، در ولایت لوگر، شورشیان مسلح وارد یک ساختمان در پل علم، مرکز این ولایت شده و با نیروهای امنیتی درگیر شده اند.

همچنین از درگیری مسلحانه در شهر گردیز، مرکز ولایت پکتیا نیز گزارش شده است.

مطالب مرتبط