'هلیکوپتر سانحه دیده ناتو برای انتقال زحمیان افغان پرواز کرده بود'

عکس آرشیوی از هلیکوپترهای بلک هاک آمریکایی حق نشر عکس Reuters
Image caption هلیکوپتر سقوط کرده از نوع بلک هاک بود

یک افسر ارتش افغانستان در جنوب این کشور گفته یک هلیکوپتر آمریکایی برای انتقال زخمیان پلیس افغانستان به پرواز درآمدند، اما به اثر بدی هوا خود دچار سانحه شد و چهار سرنشین آن کشته شدند.

اسماعیل هوتک، معاون فرمانده اداره هماهنگی نیروهای مسلح در ولایت هلمند به بی‌سی‌سی گفت که این هلی‌کوپتر به همراه یک هلی‌کوپتر دیگر شامگاه روز پنجشنبه (۳۱ حمل/فروردین) برای نجات زحمیان یک انفجار انتحاری به پرواز درآمد، اما به اثر خرابی هوا سقوط کرد.

به گفته آقای هوتک، این انفجار انتحاری در ولسوالی/شهرستان "گرمسیر" ولایت هلمند روی داد که در اثر آن پنج مامور پلیس کشته و هفت پلیس دیگر زخمی شدند.

این افسر ارتش افغانستان افزود که هوا در محل این حادثه به حدی بد بود که میدان دید حتی تا دو متر کاهش یافته بود.

او افزود که در پی انفجار انتحاری در گرمسیر از نیروهای خارجی مستقر در ولایت هلمند برای انتقال زخمیان این حادثه کمک خواسته شد، اما یکی ازهلی‌کوپترهای ناتو در نزدیک محل انفحار دچار سانحه شد و چهار سرنشین آن جان خود را از دست دادند.

پیشتر از این یک مقام وزارت دفاع آمریکا تایید کرده است که یک هلیکوپتر ناتو با چهار سرنشین در جنوب افغانستان سقوط کرده است.

منابع نیروهای ناتو در افغانستان در باره تلفات ناشی از سقوط این هلیکوپتر سخنی نگفته اند، اما گفته اند که تحقیقات در باره این حادثه ادامه دارد.

معلوم نیست آیا کسی از سرنشینان این هلیکوپتر از نوع "بلک هاک" جان به در برده است یا نه.

این مقام گفت که نمی توان سقوط در اثر حمله دشمن را مردود دانست، اما نشانه های اولیه حاکی از آن است که حادثه در هوای بد رخ داده است.

به گفته مقام های وزارت دفاع بریتانیا هیچ نظامی این کشور در هلیکوپتر نبوده است. تصور می شود همه سرنشینان آمریکایی بوده باشند.

مقام های نظامی آیساف در کابل به بی بی سی گفته اند که محل سقوط ایمن شده و تحقیق درباره علت حادثه در جریان است.

در حالی که سقوط هلیکوپترها در افغانستان در موارد متعدد اتفاق افتاده، اما کمتر به خاطر آتش شورشیان بوده است.

در ماه مارس، ۱۲ سرباز ترک و دو غیرنظامی در اثر سقوط هلیکوپتر ارتش ترکیه بر خانه ای در کابل کشته شدند.

شش سرباز آمریکایی در ماه ژانویه در سقوط هلیکوپتر در ولایت هلمند کشته شدند.

در اوت ۲۰۱۱ نیز یک شینوک آمریکایی در اثر برخورد راکت طالبان در شرق افغانستان سقوط کرد که باعث مرگ ۳۰ آمریکایی - اغلب از نیروهای ویژه - و شش افغان شد.

مطالب مرتبط