تلفات سنگین مهاجمان در خشونت‌های افغانستان

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption درگیری در کابل تا ساعات اولیه بامداد ادامه داشت

در پی کشته شدن آخرین مهاجم مسلح توسط نیروهای امنیتی افغانستان در حملات کابل، مقامات افغانستان آمار تلفات ناشی از این حملات را که به طور همزمان، چهار ولایت افغانستان را هدف قرار داد، منتشر کرده اند.

وزارت داخله (کشور) افغانستان می گوید که این خشونت ها، ۴۷ کشته برجا گذاشته که از این جمع، ۳۶ نفر آنها مهاجمان مسلح بوده اند.

سه غیرنظامی و هشت نفر از نیروهای امنیتی افغانستان نیز در جریان این خشونت ها کشته شده اند.

بسم الله محمدی، وزیر داخله افغانستان که صبح روز دوشنبه، ۱۶ آوریل (۲۸ حمل / فروردین) با خبرنگاران صحبت می کرد، گفت که در این حملات، ۶۵ نفر دیگر زخمی شده اند که بیست و پنج نفر آنها غیرنظامیان و باقی نیروهای امنیتی هستند.

این خشونت ها، روز گذشته به طور همزمان در دست کم سه نقطه شهر کابل، پایتخت و همچنین ولایات ننگرهار، پکتیا و لوگر آغاز شد.

طالبان مسئولیت این حملات را برعهده گرفته و گفتند که "دهها مهاجم انتحاری" در این عملیات شرکت داشته اند.

'شبکه حقانی'

خشونت ها در ولایات لوگر، پکتیا و ننگرهار، شب گذشته پایان یافت، اما در کابل شماری از شورشیان تا ساعات اولیه بامداد امروز (دوشنبه) در کابل در برابر نیروهای امنیتی مقاومت کردند.

رامین انوری، خبرنگار بی بی سی در کابل می گوید که صدای انفجارها و تیراندازی سلاح سبک، تا حوالی ساعت چهار بامداد از منطقه وزیر اکبر خان در کابل شنیده می شد.

هلی کوپترهای ناتو نیز برای نظارت بر اوضاع، تا صبح بر فراز شهر پرواز کردند.

بسم الله محمدی، وزیر داخله افغانستان به خبرنگاران گفت که هدف اصلی مهاجمان در کابل، حمله به پارلمان افغانستان بوده است.

او گفت که یک نفر از مهاجمان که زخمی شده بود، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده و در اعتراف های خود گفته که برنامه حمله از سوی شبکه جلال الدین حقانی طراحی شده بود.

در یک عملیات مشابه که اخیرا به هدف سفارت آمریکا در کابل انجام شد نیز افراد مربوط به شبکه حقانی مقصر دانسته شدند.

در جریان حملات کابل، به ساختمان پارلمان افغانستان و سفارت روسیه در نزدیکی پارلمان، حملات راکتی صورت گرفت.

حملات جداگانه ای هم به اهداف سفارت های بریتانیا، آلمان و ژاپن انجام شد، اما مقامات می گویند، در این حملات به هیچ یک از کارمندان این سفارت خانه ها آسیبی نرسیده است.

در شهر جلال آباد، مرکز ولایت شرقی ننگرهار، یک بمبگذاری انتحاری در نزدیکی فرودگاه جلال آباد صورت گرفت و همچنین مهاجمان در ولایات پکتیا و لوگر، وارد ساختمان های دولتی و یک مرکز پلیس شده و به طرف نیروهای امنیتی تیراندازی کردند.

همزمان با این حملات، نیروهای امنیتی از برهم زدن برنامه سوءقصد به جان محمد کریم خلیلی، معاون رئیس جمهوری افغانستان خبر دادند.

به گفته مسئولان امنیتی، گروهی از شورشیان که برای اجرای این عملیات، جلیقه های انتحاری به تن داشتند، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

این بزرگترین حمله گروهی و سازمان یافته طالبان به اهداف مختلف در افغانستان، ظرف بیش از شش ماه اخیر بوده است.

طالبان با انتشار اعلامیه ای گفتند که این حملات، پاسخی به کشتار غیرنظامیان از سوی یک سرباز آمریکایی در قندهار و آتش زدن نسخه های قرآن در پایگاه نظامی بگرام بوده است.

یک سخنگوی طالبان همچنین گفت که این حملات، آغاز عملیات بهاری آنها در افغانستان است.

مطالب مرتبط