روزنامه های کابل: دوشنبه، ۲۸ حمل

حملات همزمان گروه طالبان به چندین نقطه در چهار ولایت افغانستان، موضوع اصلی مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه آرمان ملی نوشته است که حملات روز گذشته طالبان در چند شهر افغانستان، هشدار به دولت افغانستان و قدرت نمایی به حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار بود.

این روزنامه نوشته که حملات روز گذشته همزمان با شدت گرفتن تلاشهای حزب اسلامی برای مذاکرات با دولت افغانستان انجام شد و طالبان با این اقدام نشان دادند که این طالبان است که هنوز حرف اول را در افغانستان می زند، نه حزب اسلامی.

نویسنده آرمان ملی همچنین نوشته که حملات همزمان در چند ولایت افغانستان، نمایانگر "تاکتیک" تازه طالبان است که می تواند برای دولت افغانستان و نیروهای خارجی هشدار دهنده باشد.

روزنامه سرنوشت نوشته که حملات روز گذشته طالبان، با "پیشرفت هایی" که دولت افغانستان اخیرا داشته مرتبط است.

این روزنامه نوشته که با وجود مخالفت همیشگی آمریکا، اخیرا دولت افغانستان توانست مسئولیت عملیات های شبانه را از نیروهای آمریکایی بگیرد و همچنین مسئولیت زندان بگرام به دولت افغانستان واگذار شد و علاوه بر این، پیشرفت هایی در زمینه امضای پیمان استراتژیک میان دولت افغانستان و آمریکا صورت گرفته است.

نویسنده سرنوشت افزوده که این پیشرفت ها به شکلی می توانست حضور طالبان در را مسایل افغانستان به حاشیه بشکاند و حالا این گروه با طراحی یکی از بزرگترین عملیات های خود، نشان دادند که هنوز حضور قوی دارند و دولت افغانستان باید آنها را جدی بگیرد.

روزنامه دولتی انیس از نیروهای امنیتی افغانستان برای جلوگیری از تلفات بیشتر غیرنظامیان در جریان عملیات روز گذشته طالبان ستایش کرده است.

این روزنامه نوشته که با توجه به گستردگی عملیات روز گذشته، تلفات این حملات کم بود و این مسئله نشان می دهد که نیروهای امنیتی توانایی کافی برای خنثی کردن حملات طالبان را پیدا کرده اند.

روزنامه ماندگار، منتقد حکومت، به بهانه حملات روز گذشته طالبان، سیاست دولت افغانستان و آمریکا به مذاکره با طالبان را مورد انتقاد قرار داده است.

این روزنامه نوشته که طالبان بارها به درخواست های مصالحه دولت افغانستان، با اجرای حملات انتحاری جواب داده اند، اما به نوشته روزنامه، مقامات افغان هرگز در پی تغییر موضعگیری خود در این زمینه نیستند.

نویسنده ماندگار از سوی دیگر این گمانه زنی را مطرح کرده که افرادی در دستگاه امنیتی افغانستان با شورشیان طالبان همکاری می کنند و به آنها زمینه را برای ورود به شهر کابل و حضور در ساختمان های حساس در مرکز شهر فراهم می کنند.

روزنامه پرسیده که اگر این همکاری با طالبان از داخل وجود ندارد، پس چگونه شورشیان می توانند با مقدار زیاد اسلحه، تا نزدیکی ساختمان پارلمان افغانستان و ریاست جمهوری این کشور رفته و حملات سازماندهی شده را اجرا کنند.