انتقاد کرزی از عملکرد 'ضعیف' ناتو در حملات کابل

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای کرزی از عملکرد نیروهای امنیتی کشورش ستایش کرد

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان می گوید ضعف استخباراتی (اطلاعاتی)، به ویژه از سوی نیروهای یاری بین المللی (آیساف) موجب وقوع حملات روز یکشنبه در کابل و سه شهر دیگر افغانستان شد.

حملات هماهنگ روز یکشنبه به نقاط استراتژیک و مهم پایتخت و چند شهر دیگر افغانستان، مردم این شهرها را وحشت‌زده کرد و آرامش این مناطق را برای چندین ساعت برهم زد. وزارت داخله افغانستان می گوید در این حملات، ۴۷ تن کشته شدند که ۳۶ از آنها، مهاجمان مسلح بودند.

'ضعف استخباراتی'

رئیس جمهوری افغانستان در نخستین واکنش پس از حوادث روز یکشنبه، از عملکرد نیروهای امنیتی کشورش قدردانی کرد. آقای کرزی گفت این نیروها ثابت کردند که آمادگی دفاع از کشور را دارند.

حامد کرزی در اعلامیه ای که از سوی دفترش در اختیار خبرگزاری ها قرار گرفته، گفته است: رخنه تروریست ها به کابل و ولایت های دیگر کشور، نمایانگر ضعف استخباراتی ما و به ویژه ناتو است و در این مورد باید به صورت جدی تحقیق شود.

از سوی دیگر، بسم الله محمدی، وزیر کشور افغانستان در یک نشست خبری، ضمن قدردانی از عملکرد نیروهای امنیتی و پلیس، گفت حفظ جان شهروندان، اولویت اول نیروهای تحت امر او بوده است.

آقای محمدی گفت حمله های مسلحانه در ولایت های ننگرهار، لوگر و پکتیا، در همان ساعت های اولیه مهار شد، اما در کابل، به خاطر حفظ جان غیرنظامیان، عملیاتِ مقابله با مهاجمان، ساعت ها به طول انجامید. او گفت در دست کم دو نقطه، مهاجمان از ساختمان هایی برای حمله استفاده می کردند که محل زندگی مردم عادی بود.

بسم الله محمدی افزود که شماری از مهاجمان با لباس زنانه وارد شده بودند و حتی در یک مورد، یک سبد گل به همراه داشتند تا اینگونه به نظر بیاید که در حال رفتن به یک مراسم عروسی هستند.

وزیر کشور افغانستان در این کنفرانس مطبوعاتی گفت تمامی مهاجمان در عملیات نیروهای پلیس کشته شدند و یک حمله کننده انتحاری هم پیش از اینکه موفق به انجام چنین حمله ای شود، توسط پلیس بازداشت شده است.

'شبکه حقانی'

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزارت داخله افغانستان می گوید پناه بردن مهاجمان مسلح به مناطق مسکونی، مقابله با آنان را به درازا کشاند

خشونت ها در ولایات لوگر، پکتیا و ننگرهار، شب گذشته پایان یافت، اما در کابل شماری از شورشیان تا ساعات اولیه بامداد امروز (دوشنبه) در کابل در برابر نیروهای امنیتی مقاومت کردند.

رامین انوری، خبرنگار بی بی سی در کابل می گوید که صدای انفجارها و تیراندازی سلاح سبک، تا حوالی ساعت چهار بامداد از منطقه وزیر اکبر خان در کابل شنیده می شد.

هلی کوپترهای ناتو نیز برای نظارت بر اوضاع، تا صبح بر فراز شهر پرواز کردند.

بسم الله محمدی، وزیر داخله افغانستان به خبرنگاران گفت که هدف اصلی مهاجمان در کابل، حمله به پارلمان افغانستان بوده است.

او گفت که یک نفر از مهاجمان که زخمی شده بود، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده و در اعتراف های خود گفته که برنامه حمله از سوی شبکه جلال الدین حقانی طراحی شده بود.

در یک عملیات مشابه که اخیرا به هدف سفارت آمریکا در کابل انجام شد نیز افراد مربوط به شبکه حقانی مقصر دانسته شدند.

در جریان حملات کابل، به ساختمان پارلمان افغانستان و سفارت روسیه در نزدیکی پارلمان، حملات راکتی صورت گرفت.

حملات جداگانه ای هم به اهداف سفارت های بریتانیا، آلمان و ژاپن انجام شد، اما مقامات می گویند، در این حملات به هیچ یک از کارمندان این سفارت خانه ها آسیبی نرسیده است.

در شهر جلال آباد، مرکز ولایت شرقی ننگرهار، یک بمبگذاری انتحاری در نزدیکی فرودگاه جلال آباد صورت گرفت و همچنین مهاجمان در ولایات پکتیا و لوگر، وارد ساختمان های دولتی و یک مرکز پلیس شده و به طرف نیروهای امنیتی تیراندازی کردند.

همزمان با این حملات، نیروهای امنیتی از برهم زدن برنامه سوءقصد به جان محمد کریم خلیلی، معاون رئیس جمهوری افغانستان خبر دادند. به گفته مسئولان امنیتی، گروهی از شورشیان که برای اجرای این عملیات، جلیقه های انتحاری به تن داشتند، از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

این بزرگترین حمله گروهی و سازمان یافته طالبان به اهداف مختلف در افغانستان، ظرف بیش از شش ماه اخیر بوده است.

طالبان با انتشار اعلامیه ای گفتند که این حملات، پاسخی به کشتار غیرنظامیان از سوی یک سرباز آمریکایی در قندهار و آتش زدن نسخه های قرآن در پایگاه نظامی بگرام بوده است.

یک سخنگوی طالبان همچنین گفت که این حملات، آغاز عملیات بهاری آنها در افغانستان است.

مطالب مرتبط