خروج 'پیش از موعد' نظامیان استرالیایی از افغانستان

جولیان گیلارد، نخست وزیر استرالیا حق نشر عکس Getty Images
Image caption خانم گیلارد گفت که سربازان استرالیایی سر از امسال خروج خود را از افغانستان آغاز می کنند

جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا اعلام کرده است که کشورش سربازان خود را یک سال زودتر از زمان تعیین شده از افغانستان بیرون می برد.

این اظهارات نخست وزیر استرالیا در آستانه یکی از مهم ترین کنفرانس های ناتو در مورد افغانستان مطرح می شود که قرار است ماه آینده در شیکاگو برگزار شود.

خانم گیلارد گفت که سربازان استرالیایی سر از امسال خروج خود را از افغانستان آغاز می کنند و این روند تا سال ۲۰۱۳ که همزمان با برگزاری انتخابات در استرالیا است، کاملا از افغانستان بیرون خواهند شد.

بسیاری از کشورهای عضو ناتو توافق کرده اند که سربازان خود را در سال ۲۰۱۴ از افغانستان بیرون ببرند.

در همین راستا، مسئولیت امنیتی بیش از نیمی از خاک افغانستان ظرف یک سال اخیر به نیروهای داخلی افغانستان واگذار شده و نیروهای ناتو تنها نقش حمایتی داشته اند. شماری از مناطق مهم در جنوب و شرق افغانستان نیز اخیرا از ناتو به نیروهای افغان واگذار شده است.

هم اکنون براساس آمار ناتو، حدود یکصد و سی هزار سرباز از پنجاه کشور مختلف در افغانستان حضور دارند.

اعلام تصمیم نخست وزیر استرالیا به خروج زودهنگام سربازانش از افغانستان، دو روز بعد از عملیات وسیع شورشیان در چهار شهر افغانستان صورت می گیرد. این خشونتها در کابل، پایتخت افغانستان هجده ساعت ادامه داشت و نیروهای امنیتی در نهایت، سی و شش مهاجم انتحاری را از پا درآوردند.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان "ضعف اطلاعاتی" به ویژه از سوی نیروهای ناتو را باعث بروز این حملات دانست اما از عملکرد نیروهای کشورش برای سرکوب مهاجمان ستایش کرد.

'دوازده تا هجده ماه'

نخست وزیر استرالیا گفت که برنامه خروج سربازان کشورش از افغانستان را در اجلاس ناتو در شیکاگو در ماه آینده ارایه خواهد کرد.

پیش از این، دولت استرالیا گفته بود که بسیاری از سربازان این کشور، در سال ۲۰۱۴ از افغانستان بیرون خواهند شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption در یازده سال گذشته، سی و دو سرباز استرالیایی در خشونت های افغانستان کشته شده اند

اما خانم گیلارد گفت که خروج سربازان کشورش از افغانستان پس از آنکه نیروهای افغان مسئولیت امنیتی ولایت اروزگان را برعهده بگیرند، آغاز خواهد شد، بیشتر سربازان استرالیایی در ولایت اروزگان مستقر هستند.

او گفت که انتظار دارد انتقال مسئولیت امنیتی اروزگان به نیروهای افغان، ظرف ماه های آینده از سوی رئیس جمهوری افغانستان اعلام شود و به گفته او، پس از آن، خروج تمامی سربازان استرالیایی از افغانستان بین دوازده تا هجده ماه وقت خواهد گرفت.

خانم گیلارد گفت: "زمانی که این برنامه تکمیل شد، تعهد استرالیا نسبت به افغانستان نسبت به آنچه که امروز است، بسیار متفاوت خواهد بود."

او گفت که استرالیا پس از سال ۲۰۱۴ نیز با برنامه کمک به تقویت نظامیان افغانستان همکاری خواهد کرد.

نخست وزیر استرالیا گفت که آنها همچنین آماده هستند که تعداد کمی از سرباران خود را در افغانستان نگهدارند تا به آموزش نیروهای افغان کمک کنند.

استرالیا حدود یکهزار و پنجصد و پنجاه سرباز در افغانستان دارد که عمدتا در ولایت اروزگان مستقر هستند.

براساس گزارش رسانه های استرالیایی، از سال ۲۰۰۱ تا حالا سی و دو سرباز این کشور در خشونتهای افغانستان کشته شده اند.

مطالب مرتبط