پانه تا عکس گرفتن سربازان آمریکایی با اجساد انتحارکنندگان را محکوم کرد

حق نشر عکس bbc
Image caption رفتارهای ناشیانه نیروهای آمریکایی، بارها سبب درد سر مقام های این کشور شده است

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا و ژنرال جان آلن فرمانده نیروهای بین المللی در افغانستان، عکس گرفتن سربازان آمریکایی در کنار اجساد متلاشی شده حمله کنندگان انتحاری را به شدت محکوم کرده‌اند.

این عکس‌ها را روزنامه لس آنجلس تایمز با وجود درخواست وزارت دفاع آمریکا از رسانه ها مبنی بر عدم انتشار آنها، منتشر کرده است.

این عکسها توسط یک چتر باز آمریکایی در سال ۲۰۱۰ در افغانستان گرفته شده است.

جان آلن فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان گفته است که تحقیقات کامل در این مورد انجام خواهد شد.

این چندمین باری است که عکسهایی حاکی از رفتار های مشابه نیروهای آمریکایی در افغانستان منتشر می شود.

انتشار ویدیویی که حتک حرمت سربازان آمریکایی به اجساد شورشیان را نشان می داد و همچنین انتشار خبری مبنی بر پیدا شدن نسخه های سوخته ای از متون مقدس در پایگاه هوایی بگرام، در سال گذشته، رابطه آمریکا و دولت افغانستان را به شدت تیره کرد.

در ماه ژانویه و پس از انتشار ویدیوی بی حرمتی سربازان آمریکایی با چند جسد که ظاهرا متعلق به شورشیان بود، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، از رفتار شماری از سربازان آمریکایی عمیقا اظهار تاسف کرد.

خانم کلینتون این گونه رفتارها را به دور از ارزش‌ها و معیارهایی دانست که از سربازان آمریکایی انتظار می‎‌رود. گرچه او گفت که اکثریت نیروهای نظامی آمریکایی به اینگونه ارزش‌های اخلاقی پایبند هستند.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا نیز چنین رفتارهایی را غیر قابل پذیرش و باعث انزجار خواند.

انتشار خبر پیدا شدن نسخه های سوخته قرآن در پایگاه هوایی بگرام، چندین روز تظاهرات را در مناطق مختلف افغانستان در پی داشت که در مواردی به خشونت کشیده شد و تلفاتی نیز بجا گذاشت.

مطالب مرتبط