سفیر آمریکا در کابل:گروه‌های شورشی در پاکستان تهدید برای منطقه هستند

رایان کروکر، سفیر آمریکا در کابل حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای کروکر گفت که نیاز است جلو فعالیت شورشیان مسلح در پاکستان گرفته شود

سفیر آمریکا در کابل از پاکستان خواسته است که علیه مخفی‌گاه های شورشیان در خاک این کشور اقدام کند.

رایان کروکر که بعد از حملات اخیر طالبان به اهدافی در چندین شهر افغانستان صحبت می کرد، گفت که گروه های شورشی، عمدتا در منطقه میرانشاه در وزیرستان شمالی حضور دارند و نیاز است تا جلو فعالیت این گروه ها گرفته شود.

گروه طالبان اعلام کرده که حملات اخیر به کابل، لوگر، ننگرهار و پکتیا، کار افراد این گروه بوده است، اما گمانه زنی هایی در مورد دست داشتن شبکه جلال الدین حقانی در این حملات نیز مطرح شده است.

در این حملات دهها بمبگذار انتحاری شرکت داشتند و براساس آماری که مقامات افغان ارائه کرده اند، سی و شش مهاجم انتحاری در جریان آنها کشته شدند.

براساس گزارشها، هشت مامور نیروهای امنیتی و سه غیرنظامی افغان نیز در این خشونتها جان خود را از دست دادند.

'تهدید بزرگ'

سفیر آمریکا در کابل می گوید که هنوز در مورد طراحان حملات اخیر شواهد کافی بدست نیامده، اما او گفت که حملات مشابه در گذشته، از سوی شبکه جلال الدین حقانی سازماندهی شده است.

آقای کروکر گفت که این گروه ها در پاکستان مخفی شده اند و تاکید کرد که باید علیه این گروه ها اقدام شود.

او گفت که حضور گروه های مسلح در پاکستان، تهدید بزرگی برای امنیت افغانستان، منطقه، خود پاکستان و همچنین آمریکا به حساب می آید.

بدنبال حملات اخیر در افغانستان و گمانه زنی دست داشتن شبکه حقانی در آن، ناظران اوضاع بر این باورند که این مسایل بر روابط آمریکا و پاکستان بی تأثیر نخواهد بود.

حدود شش ماه پیش، زمانی که مردان مسلح به سفارت آمریکا در کابل حمله کردند، مقامات آمریکایی شبکه حقانی را مسئول این حملات دانسته و از دولت پاکستان در مورد آنچه که عدم جلوگیری از فعالیت این شبکه خوانده می شد، به شدت انتقاد کردند.

مقامات پاکستانی اما همواره ادعاهای حاکی از فعالیت گروه های شورشی را در خاک کشورشان رد کرده اند.

مطالب مرتبط