نظامیان نیوزیلند مطابق برنامه ناتو از افغانستان خارج می‌شوند

جوناتان کولمن، عکس از وبسایت وزارت دفاع زیلان نو
Image caption جوناتان کولمن، وزیر دفاع زیلان نو گفت که کشورش متعهد به ادامه کمکهای خود به افغانستان است

جاناتان کلمن، وزیر دفاع نیوزیلند (زلاند نو) در پی یک دیدار سه روزه از ولایت بامیان، اعلام کرده است که نظامیان این کشور به زودی از افغانستان بیرون نخواهند شد.

حبیبه سرابی، والی بامیان روز جمعه، اول ثور/اردیبهشت به بی‌بی‌سی فارسی گفت که آقای کولمن در دیدارش با او گفته که کشورش متعهد به کمک به افغانستان است.

خانم سرابی افزود: "محور بحثهای ما در باره وضعیت امنیتی بامیان بود و در ضمن ایشان اعلام کردند که کشورشان متعهد به کمک به افغانستان است و نیروهای هایشان به زودی از افغانستان خارج نخواهند شد و به صورت تدریجی مطابق جدول زمانی که از سوی آیساف و ناتو تنظیم می‌شود، از افغانستان خارج خواهند شد."

در حال حاضر ۱۳۰ سرباز نیوزیلند در افغانستان مستقر هستند.

خانم سرابی گفت که نیوزیلند تصمیم نهایی خود در مورد خروج نظامیانش را در اجلاس سران ناتو در شیکاگو که قرار است در ماه مه آینده برگزار شود، اعلام خواهد کرد.

این در حالی است که اخیرا استرالیا، کشور همسایه نیوزیلند، اعلام کرد که نیروهای نظامی خود را یک سال پیشتر از موعد مقرر و در سال ۲۰۱۳ از افغانستان بیرون می کند.

Image caption زیلان نو صد و سی سرباز در بامیان دارد

استرالیا بیش از ۱۵۰۰ سرباز در افغانستان دارد که عمدتا در ولایت ارزگان در جنوب این کشور مستقر هستند.

والی بامیان همچنین گفت وزیر دفاع نیوزیلند در این سفر اعلام کرد که کشورش ۴۳ میلیون دلار نیوزیلند (معادل ۳۵ میلیون دلار آمریکایی) به ولایت بامیان کمک می کند.

خانم سرابی افزود که این پول عمدتا در زمینه تولید برق آفتابی و توسعه کشاورزی مصرف خواهد شد.

گروه باسازی ولایتی در بامیان از سوی نظامیان نیوزیلند رهبری می شوند و سال گذشته، پس از واگذاری مسئولیت امنیتی از این نیروها به نیروهای امنیتی داخلی، توجه این کشور بر توسعه و بازسازی متمرکز شده است.

این در حالی است که پیش از این شماری از نهادهای مدنی در بامیان از نیروهای نیوزیلند انتقاد کرده‎اند که این نیروها در زمینه بازسازی این ولایت کمک موثری نکرده و دیگر نیازی به حضور آنها نیست.

بامیان ولایت آرام در مرکز افغانستان است و گروه‌های شورشی در آن نفوذ ندارند.

نیروهای نیوزیلند نو عمدتا در زمینه امنیتی، نقش حمایتی داشته و به آموزش پلیس کمک کرده اند.

مطالب مرتبط