بودجه سال ۱۳۹۱افغانستان تصویب شد

مجلس نمایندگان افغانستان حق نشر عکس .
Image caption برخی از نمایندگان طرح بودجه را همچنان قابل نقد می دانند

مجلس نمایندگان افغانستان پس از هفته‌ها بحث و جدال سرانجام بودجه سال ۱۳۹۱ دولت، را تصویب کرد.

این لایحه روز شنبه، ۲ ثور/اردیبهشت در جلسه پرتنش مجلس در حالی به تصویب رسید که تنها ۲۴ عضو مجلس به آن رای مخالف دادند.

پیش از این اعضای مجلس، لایحه بودجه را "نامتوازن" دانسته و آن را دو بار رد کرده بودند.

استدلال نمایندگان این بود که در بودجه عمرانی، مناطق مختلف کشور بطور یکسان در نظر گرفته نشده است.

در پاسخ به این اعتراضها، چندی پیش دولت ۱۲ میلیون دلار به بودجه برخی از پروژه ها افزود، اما باز هم رضایت کامل نمایندگان را جلب نکرد.

بار نخست که لایحه بودجه به مجلس فرستاده شد، ۸۴ میلیون دلار برای حل بحران بانک خصوصی کابل بانک اختصاص یافته بود، که در اثر اعتراض مجلس به ۶۵ میلیون دلار کاهش یافت. تاکید نمایندگان بر حذف این بند از بودجه بود.

اما وزیر مالیه(دارایی) گفت که: "سقوط کابل بانک (ناشی از) ناکامی بانک مرکزی بود. رئیس اسبق بانک مرکزی را شما این جا خواستید و با کف زدن بدرقه اش کردید و دو هفته بعدش فرار کرد. امروز در آمریکا است."

ولی نمایندگان مجلس نسبت به این اظهارات واکنش تندی نشان دادند و از جمله احمد بهزاد، نماینده هرات گفت که رئیس سابق بانک مرکزی، عبدالقدیر فطرت، در مجلس "افشاگری کرد" و اسامی "دزدان کابل‌بانک" را فاش کرد.

آقای بهزاد تاکید کرد که حتی یک دلار پول هم از بودجه ملی برای "جبران خسارت کابل بانک" اختصاص داده نشود.

یکی دیگر از موارد جنجالی در لایحه بودجه، هزینه ۵۰ میلیون دلاری دفتر ریاست جمهوری بود که نمایندگان آن را با وضعیت اقتصادی کشور سازگار ندانستند.

شماری از نمایندگان و از جمله شکریه بارکزی، نماینده کابل تاکید داشتند که این پول باید حداقل تا نصف کاهش یابد.

در هفته های اخیر بحث بر سر چگونگی طرح بودجه ۱۳۹۱ در محافل سیاسی و رسانه ای افغانستان موضوع بحثهای داغ بوده است.

حق نشر عکس .
Image caption آقای زاخیلوال گفت که معاون او اشتباه کرده، اما صلاحیت برکناری او را ندارد

هفته گذشته زمانی که مصطفی مستور، معاون وزیر مالیه در مصاحبه های مطبوعاتی خود گفت که اعضای مجلس به دلیل عدم افزایش امتیازات مادی خود، لایحه بودجه را رد کرده اند، این بحثها داغتر شد.

در اجلاس امروز مجلس، شماری از نمایندگان تاکید کردند تا زمانی که آقای مستور از مقامش برکنار نشود، طرح بودجه نباید در مجلس مورد بحث قرار گیرد.

عبدالقیوم سجادی، نماینده غزنی گفت: "این برخورد قابل تحمل نیست. معاون محترم وزارت مالیه باید این اظهارات غیرمسئولانه خود را یا پس بگیرد یا آن را اثبات کند."

عمر زاخیلوال، وزیر مالیه که برای دفاع از لایحه بودجه به مجلس رفته بود، در پاسخ به این اعتراضها گفت که معاون او "اشتباه" کرده اما برکناری او را از اختیارات رئیس جمهوری است.

آقای زاخیلوال افزود که آقای کرزی در این مورد گفته که مصطفی مستور "یک جوان تحصیلکرده است و (در مقامش) باشد". اما این اظهارات با اعتراض شدید نمایندگان مواجه شد.

با این حال در پایان بحثهای داغ چند ساعته مجلس، همه تنشها فروکش کرد و اعضای مجلس کلیات بودجه سال ۱۳۹۱ را تصویب کردند.

مطالب مرتبط