'حمله بزرگ مهاجمان انتحاری در کابل خنثی شد'

Image caption بمبگذاران قصد داشته اند که انفجارهایی را در محلات شلوغ کابل سازماندهی کنند

مقام‌های امنیتی افغانستان اعلام کرده‌اند که ۵ شورشی مظنون را به اتهام برنامه‌ریزی برای یک حمله بزرگ در شهر کابل بازداشت کرده‌اند.

شفیق‌الله طاهری، از مسئولان اداره امنیت ملی افغانستان گفته است که یک کامیون حامل ۱۰ تن مواد منفجره مربوط به این گروه پنج نفری ضبط شده است.

این مقام امنیت ملی گفت که این مردان در تلاش برای سازماندهی انفجارهایی در محلات شلوغ پایتخت بوده‌اند و مقدار زیادی مواد منفجره را زیر بار کچالو (سیب زمینی) در یک کامیون جاسازی کرده بودند.

او افزود که سه تن از بازداشت‌شدگان پاکستانی و دو تن دیگر افغان هستند.

این مقام امنیت ملی افغانستان گفته است که این پنج تن به دستور دو فرمانده گروه طالبان پاکستانی به نام نور افضل و محمد عمر از پیشاور پاکستان وارد افغانستان شده بودند.

به گفته این مقام امنیت ملی، این دو فرمانده طالبان، اعضای سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی‌اس‌آی) هستند.

براساس گزارش اداره امنیت ملی، متهمان مواد منفجره‌ای را که به شهر کابل منتقل کرده‌اند، از یک انبار مواد منفجره از محله اعیان‌نشین "حیات آباد" شهر پیشاور بارگیری کرده بوده‌اند.

بازداشت متهمان حمله به خلیلی

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption یک ویدئوی ضبط شده شبه‎نظامیان را در حال برنامه‌ریزی برای حمله به محمد کریم خلیلی، معاون رئیس جمهوری افغانستان نشان می‌دهد.

آقای طاهری افزود که سه مرد دیگر نیز به اتهام تلاش برای حمله انتحاری به محمد کریم خلیلی، معاون دوم رئیس جمهور افغانستان، دستگیر شده‌اند که تصور می‌شود اعضای شبکه حقانی باشند.

این مقام امنیت ملی افزود که این سه مرد شهروندان افغانستان هستند.

براساس ویدئویی که امنیت ملی در اختیار رسانه‌ها قرار داده است، شبه‌نظامیان در حال برنامه‌ریزی برای حمله به آقای خلیلی هستند.

امنیت ملی گفته است که این ویدئو از یک "مخفیگاه تروریست‌ها" به دست آمده است.

هفته گذشته در جریان موجی از حملات سازمان‌دهی شده به وسیله مهاجمان انتحاری در کابل و چند ولایت دیگر افغانستان دست‌کم ۵۱ نفر کشته شدند که ۳۶ تن از آنها مهاجمان انتحاری بودند.