روزنامه‌های کابل: شنبه، ۲ ثور

روزنامه‌های چاپ امروز کابل عمدتا به بررسی اظهارات اخیر احمد ضیا مسعود، رهبر جبهه ملی و واکنش‌ها به حملات روز یکشنبه گذشته به چند شهر افغانستان پرداخته‌اند.

روزنامه محور سخنان احمد ضیا مسعود را نقد کرده و نوشته است که او براساس "منافع شخصی" خود سیاست‌های حکومت حامد کرزی را به چالش می‌کشد. به نظر نویسنده، آقای مسعود تصور می‌کند که با آمدن به درون نظام، سهم او در قدرت کم می‌شود.

آقای مسعود روز جمعه، اول ثور/اردیبهشت، حامد کرزی، رئیس‌جمهوری را متهم به داشتن "روابط قدیمی" با طالبان کرد و گفت: "حکومت فعلی منتظر آن است که نیروهای جامعه بین‌الملل از افغانستان خارج شوند و اینها ائتلافی را در بین گروه‌های افراطی، طالبان و بعضی شخصیت‌های حکومت فعلی به وجود بیاورند."

به نظر روزنامه محور، اخیرا با آمدن نمایندگان حزب اسلامی گلبدین حکمتیار به کابل برای گفتگو با حکومت و ادامه تلاش‌ها برای گفتگو با گروه طالبان، برخی محافل تلاش می‌کنند که راهبرد دولت را در این زمینه به چالش بکشند.

این روزنامه افزوده است که آقای مسعود پنج سال معاون آقای کرزی و از حامیان جدی برنامه‌های او بود، اما حالا از برنامه‌های او انتقاد می‌کند. محور پرسیده است که اگر احمد ضیا مسعود از فساد در حکومت کرزی انتقاد می‌کند، چرا او خود زمانی که معاون او بود، کاری برای ریشه‌کن کردن فساد نکرد.

هشت صبح در سرمقاله خود با عنوان "همه فریاد می‌زنند رئیس‌جمهور خاموش می‌ماند"، با اشاره به اظهارات اخیر رایان کراکر، سفیر آمریکا در افغانستان نوشته است که او بر اساس گزارش‌های اطلاعاتی گفته است که حملات اخیر به کابل و چند شهر دیگر، کار شبکه حقانی بوده و ریشه در پاکستان دارد.

به نظر این روزنامه اما حامد کرزی در مورد ارتباط این حملات با گروه طالبان "خاموشی اختیار کرد و حتی در موردی تلویحا گفت که این کار را طالبان انجام نداده‌اند". این روزنامه افزوده است که آقای کرزی وقوع این حملات را ناشی از ضعف اطلاعاتی نیروهای داخلی و ناتو دانست و از متحدان جهانی خود انتقاد کرد، ولی هیچ انتقادی از طالبان و پاکستان نکرد.

هشت صبح افزوده است که "این یک واقعیت ثابت شده است که وجود گروه‌های شورشی در خاک پاکستان و حمایت بی‌حد و حصر سازمان استخباراتی و ارتش پاکستان از این گروه‌ها ضربه‌ شدیدی بر پیکر ثبات نیم‌بند در افغانستان وارد کرده است."

نویسنده تاکید کرده است که "رهبری کشور باید موضع مشخصی در برابر پاکستان اتخاذ کند و روحیه مبارزه با تروریسم را که در وجود سربازان افغان به میان آمده است، با حمایت تلویحی از طالبان و خاموشی در برابر اقدامات پاکستان، از بین نبرد. افغان‌ها به دنبال گلوی رسایی در رهبری حکومتند تا دردشان را فریاد بکشد. رئیس‌جمهور کرزی نباید بیش از این، ملت را در ناامیدی و سردرگمی فرو ببرد."

اما ماندگار نوشته است که "نشانه رفتن پاکستان توسط آقایان رایان کراکر و مک کین به عنوان متهم اصلی حملات روز یک‌شنبة هفته گذشته در کابل گپ جدیدی نیست و گرهی از کلاف سردرگم جنگ‌ و صلح در منطقه نمی‌گشاید. این اظهارات یا ناشی از بی‌خبری آنها از بازی‌های استخباراتی در منطقه است و یا هم حرف‌های دل‌خوش‌کنی که بارها از سوی مقامات آمریکایی عنوان شده است."

این روزنامه افزوده است: "مردم افغانستان نیازی به نشان دادن متهم اصلی حملات روز یکشنبه ندارند؛ زیرا مسئولیت این حملات را خود شبکه حقانی به دوش گرفته است و با توجه به جغرافیای مکانیِ آن گروه و هم‌چنین تاریخچة ارتباط آی‌اس‌آی با گروه حقانی و سایر اسناد و شواهد دیگر، مردم ما نیک می‌دانند که در پشت این حملات، کدام کشور قرار دارد."

ماندگار در ادامه نوشته است: "تنها با نام گرفتن پاکستان به عنوان طراح اصلی ناامنی در منطقه، نمی‌‌توان به صلحی دست یافت، بلکه مساله نیازمند جمع‌آوری مدارک و اسناد بیشتر علیه این کشور و همچنین نیازمند اعمال فشار بین‌المللی تا سرحد انزوا است. اما این کار نیز قابل اجرا نمی‌باشد؛ زیرا در آن صورت، برنامه‌های درازمدت ایالات متحده فاش خواهد شد و میزان جرم سازمان استخباراتی آن کشور، سی‌آی‌ای،‌ نیز روشن خواهد گردید."

روزنامه دولتی انیس، انتخاب صلاح‌الدین ربانی، پسر برهان‌الدین ربانی به عنوان رئیس شورای عالی صلح را "گامی دیگر در راستای صلح" در افغانستان خوانده و نوشته است که این امر می‌تواند به آغاز گفتگوهای صلح و تامین امنیت پایدار در این کشور کمک کند.

صلاح‌الدین ربانی پیش از این، سفیر افغانستان در ترکیه بود و اخیرا از سوی اعضای شورای عالی صلح به جای پدرش، برهان‌الدین ربانی، رئیس سابق این شورا، به ریاست این شورا انتخاب شد. رئیس پیشین این شورا سال گذشته در خانه‌اش در اثر انفجار بمبی که یک مهاجم انتحاری در دستار خود بسته بود، کشته شد.

به نظر انیس، صلح "یگانه راه" تامین امنیت پایدار در افغانستان است، ولی با وجود این، "دشمنان صلح و ثبات کوشش می‌کنند که امنیت و ثبات را در کشور برهم بزنند تا افغانستان به صلح پایدار و دائمی نرسد". این روزنامه افزوده است که "بیگانگان می‌خواهند افغان‌ها و کشورشان را تباه کنند".

این روزنامه دولتی تاکید کرده است: مردم معتقدند که صلح در افغانستان تامین می‌شود، آنها به این هدف خود می‌رسند و دشمنان صلح و پیشرفت افغانستان جز روسیاهی، توشه دیگری نخواهند داشت.

انیس پیوستن شماری از نفرات مسلح شورشی به روند مصالحه را نشانه‌ای از درستی این روند دانسته است.

مطالب مرتبط