روزنامه‌های کابل: یکشنبه، ۳ ثور

روزنامه‌های چاپ امروز کابل، به مسایلی مختلفی از جمله نگرانی‌های افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ میلادی و ادامه حمایت ناتو از نیروهای امنیتی افغانستان پرداخته‌اند. شماری دیگر از روزنامه‌ها، انتقاد کرده‌اند که چرا افرادی که به اتهام حملات تروریستی بازداشت می‌شوند، محاکمه نمی‌شوند و برخی دیگر نیز از عدم رسیدگی ارتش آمریکا به پرونده سربازانی که در افغانستان مرتکب جرم می‌شوند، انتقاد کرده‌اند.

روزنامه هشت صبح به بهانه اعلامیه روز گذشته اداره امنیت ملی افغانستان در مورد بازداشت گروهی از مهاجمان انتحاری در کابل، سیستم بررسی پرونده‌های این گونه افراد در دستگاه‌های قضایی افغانستان را زیر سوال برده است.

این روزنامه نوشته است که هر بار امنیت ملی افغانستان از بازداشت افرادی خبر می‌دهد که همراه با مواد انفجاری و جلیقه‌های انتحاری به دست نیروهای امنیتی افتاده‌اند، اما به نوشته این روزنامه، تاکنون هیچ موردی از محاکمه علنی این افراد صورت نگرفته است.

نویسنده هشت صبح از آنچه که "برخورد سیاسی" با این مسایل خوانده، انتقاد کرده و نوشته است که بارها دیده شده است که دولت افغانستان افراد متهم به همکاری با گروه طالبان را به نام "حسن نیت" و یا به خاطر "اعتمادسازی" از زندان‌ها آزاد کرده است، و این افراد دوباره راه حملات انتحاری را دنبال کرده‌اند.

این روزنامه افزوده است که این گونه برخوردها، انگیزه نیروهای امنیتی افغانستان برای شناسایی و بازداشت این افراد را از بین می‌برد.

روزنامه اراده از ارتش آمریکا نسبت به آنچه که "برخورد سطحی" با سربازان متهم در افغانستان خوانده، انتقاد کرده است.

این روزنامه نوشته است که بارها سربازان آمریکایی در افغانستان مرتکب جرایم شده‌اند، اما رسیدگی لازم و فوری به اتهامات علیه این سربازان صورت نگرفته است.

نویسنده اراده افزوده است که خاموشی در مورد پرونده سربازی که اخیرا چندین غیرنظامی را در قندهار به قتل رساند، یکی از این موارد است.

این روزنامه نوشته است که مقامات آمریکایی در این گونه موارد، با محکوم کردن حوادث، تنها استفاده تبلیغاتی می‌کنند، اما در عمل کاری از پیش نمی‌برند.

روزنامه ماندگار در سرمقاله خود نسبت به آینده افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ میلادی و خروج نیروهای بین‌المللی از این کشور، ابراز نگرانی کرده و نوشته است که افغان‌ها از همین حالا در پی بیرون شدن از افغانستان و "نجات" جان خود هستند.

این روزنامه نوشته است که بیش از ده سال است که جامعه جهانی در افغانستان حضور دارد، اما در این مدت، با وجود مصرف پول‌های هنگفت، زیربناهای افغانستان ساخته نشد و حالا در آستانه پایان ماموریت نظامی ناتو، افغانستان یک بار دیگر در آستانه فروپاشی قرار دارد.

نویسنده ماندگار از افغان‌ها خواسته است تا با بیداری و هوشیاری، با این مسایل برخورد کنند و صدای اعتراض خود را به گوش جهان برسانند.

روزنامه دولتی اصلاح اما نوشته است که برگزاری اجلاس وزرای دفاع و خارجه ناتو در بروکسل، نشان می‌دهد که جامعه جهانی در قبال افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ میلادی احساس مسئولیت می‌کند.

این روزنامه نوشته است که کشورهای عضو ناتو به حمایت مالی خود از آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهند و این، خبر خوشی برای افغانستان است.

با این حال، نویسنده اصلاح افزوده است که دولت افغانستان باید علاوه بر تلاش‌ها برای جلب حمایت جامعه جهانی، از پاکستان نیز بخواهد که از فعالیت گروه‌های شورشی که در خاک این کشور حضور دارند و علیه افغانستان برنامه‌ریزی می‌کنند، جلوگیری کند.