توافقنامه همکاری آمریکا و افغانستان 'نهایی شد'

نیروهای مشترک حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای آمریکایی به تدریج طی پروژه های مشترک مسئولیت های امنیتی را به افغان ها می سپارند

مذاکره کنندگان آمریکایی و افغان موافقتنامه همکاری در مورد نقش آمریکا در افغانستان پس از خروج نیروهایش از آن کشور در پایان سال ۲۰۱۴ را نهایی کرده اند.

پیش نویس این موافقتنامه که روابط بلندمدت دو کشور را تعریف می کند، پس از ماه ها مذاکره در کابل پایتخت افغانستان امضا شد.

جزئیات این توافقنامه که اکنون باید توسط رؤسای جمهوری دو کشور مرور شود علنی نشده است.

اختلافات جدی در مورد میزان حمایت مالی آمریکا و ناتو از دولت افغانستان پس از خروج نیروهایشان از آن کشور وجود داشته است.

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان هفته گذشته از آمریکا خواست طی سندی کتبی نسبت به پرداخت حداقل دو میلیارد دلار برای حفظ نیروهای افغان متعهد شود.

'بنیادی قوی'

در نشست هفته گذشته وزرای کشورهای عضو ناتو، آمریکا از دیگر کشورها خواست تا سالانه کمکی معادل یک میلیارد دلار به افغانستان را تقبل کنند، درحالی که واشنگتن گفت خود سالانه تا ۳ میلیارد دلار ارائه می کند.

اما معلوم نبود که آیا آمریکا مایل به دادن تعهدی قطعی هست یا نه.

موافقتنامه روز یکشنبه در کابل از سوی رایان کروکر سفیر آمریکا و رنگین دادفر اسپنتا مشاور امنیت ملی افغانستان امضا شد.

آقای اسپنتا در بیانیه ای ضمن اعلام این توافق گفت: "سندی که امروز نهایی شد بنیادی قوی برای امنیت افغانستان، منطقه و جهان فراهم می کند و سندی برای توسعه منطقه است."

انتظار می رود که معاهده نهایی در مورد تامین مالی نیروهای امنیتی افغان در اجلاس سران ناتو در ماه آینده در شیکاگو اعلام شود.

در مورد اینکه آیا نیروهای افغان قادر به تامین امنیت کافی پس از خروج نیروهای ناتو خواهند بود یا نه تردیدهایی وجود داشته است.

اما در نشست هفته گذشته ناتو هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا گفت که حملات هماهنگ هفته گذشته طالبان در کابل که در آن دو سرباز افغان و 17 پیکارجو کشته شدند نشان داد که نیروهای افغان آمادگی دارند.

خانم کلینتون گفت: "واکنش نیروهای امنیتی افغان سریع و موثر بود و حملات ناکام ماند.... به این ترتیب افغان ها خود را بیش از پیش آماده به عهده گرفتن مسئولیت های آینده نشان داده اند."

مطالب مرتبط