انتقاد حکومت افغانستان از دیدار کنگره آمریکا با سران اپوزیسیون

حق نشر عکس .
Image caption وزارت خارجه افغانستان اظهار نظر "اتباع خارجی" در مورد نظام افغانستان را محکوم کرد

وزارت خارجه افغانستان نسبت به دیدار اخیر هیات کنگره آمریکا با شماری از سران جبهه ملی افغانستان که در آن درباره احتمال تغییر نظام سیاسی افغانستان گفتگو شده بود، انتقاد کرده است.

جانان موسی‌زی، سخنگوی وزارت خارجه به خبرنگاران در کابل گفت که اظهار نظر شهروندان خارجی در مورد نظام سیاسی افغانستان، "مداخله در امور افغانستان" پنداشته می شود.

آقای موسی‌زی گفت: "قسمی که همیشه تاکید کرده ایم، اظهار نظر، به شمول اظهارات مخالف حکومت، حق مردم افغانستان است. قوانین افغانستان به احزاب سیاسی این حق را داده تا نظریات، پیشنهادات و طرح های خود را برای بهبود نظام و به خاطر تقویت دموکراسی ارایه کنند، اما هرگونه اظهار نظر اتباع خارجی در رابطه به نوعیت نظام سیاسی افغانستان و مسایل داخلی افغانستان، مداخله در امور افغانستان است و ما آن را تقبیح می کنیم."

در دیدار هیات کنگره آمریکا که روز گذشته (یکشنبه، ۳ ثور / اردیبهشت) با سران جبهه ملی - اپوزیسیون حکومت افغانستان - صورت گرفت، بر اصلاحات عمیق ساختاری در نظامی سیاسی افغانستان قبل از تکمیل روند خروج نیروهای خارجی در سال ۲۰۱۴ تاکید شد.

نمایندگان جبهه ملی و هیات کنگره آمریکا همچنین حکومت افغانستان را متهم به فساد کرده و گفتند که یکی از دلایل مشکلات کنونی افغانستان، نوعیت نظام سیاسی این کشور است که باید تغییر کند.

این افراد تغییر نظام ریاستی به پارلمانی را بهترین راه حل مشکلات کنونی افغانستان دانستند.

همزمان با واکنش منفی حکومت افغانستان نسبت به این دیدار، سفارت آمریکا در کابل نیز با انتشار یک اعلامیه گفته که دیدار هیات کنگره آمریکا با رهبران اپوزیسیون حکومت افغانستان، "شخصی" بوده و هرگز نمایانگر موضع حکومت آمریکا نیست.

در اعلامیه آمده است: "سفارت آمریکا در کابل، نه این دیدار را سازماندهی کرده و نه هم در آن شرکت داشته است. نمایندگان کنگره از وزارت خارجه آمریکا و یا هم هیچ بخش دیگر اداره ما نمایندگی نمی کنند. نظرات آنها در این دیدار خصوصی، نمایانگر نظرات رئیس جمهور و یا حکومت نیست."

این دومین بار در ماه های اخیر است که نمایندگان جبهه ملی افغانستان با نمایندگانی از کنگره آمریکا دیدار می کنند.

'اقتدارگرا و غیرپاسخ‌گو'

اعضای این جبهه گفته اند که به عنوان یک گروه سیاسی، حق دارند با هر گروه و یا کشوری در مورد مسایل افغانستان دیدار کنند.

فیض الله ذکی، سخنگوی جبهه ملی افغانستان به بی بی سی گفت: "این اظهارات (اظهارات سخنگوی وزارت خارجه) نشان می دهد که حکومت اعتماد به نفس خود را از دست داده است. زمانی که رهبران جبهه ملی با کنگره آمریکا در برلین صحبت کردند، اعتراض حکومت این بود که چرا این گفتگوها در داخل افغانستان صورت نمی گیرد و حالا که در داخل افغانستان گفتگو می کنیم، حکومت آن را محکوم می کند."

آقای ذکی افزود: "حقیقت این است که حکومت مخالف هر گونه گفتگو و مباحثه است. حکومت مایل نیست که مردم از طریق انتخاب والی ها و شهردارها در حاکمیت شریک شوند، در حالی که مردم از حکومت های اقتدارگرا و غیرپاسخگو به ستوه آمده اند."

افغانستان حدود دو سال دیگر تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فاصله دارد و از همین حالا، برخی جناح های اپوزیسیون حکومت، بحث تغییر نظام سیاسی این کشور از ریاستی به پارلمانی را داغ کرده اند.

این گروه ها ادعا می کنند که نظام ریاستی جوابگوی نیازمندی های افغانستان نیست و به خاطر بیرون رفتن از وضعیت موجود، نظام افغانستان باید پارلمانی شود.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان در گذشته نسبت به این پیشنهاد واکنش تندی نشان داده و با آن مخالفت کرده است.

مطالب مرتبط