شهروندان افغانستان 'باید تا تیر ماه مازندران را ترک کنند'

حق نشر عکس isna
Image caption "بعد از خرداد ماه، اتباع افغان فاقد مجوزهای اقامتی، در صورتی که ایران را ترک نکرده باشند، بازداشت و اخراج خواهند شد"

یکی از معاونان استاندار مازندران اعلام کرده است که تیر ماه امسال، آخرین فرصت شهروندان افغانستان برای خروج از استان مازندران است.

خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، روز دوشنبه، چهارم اردیبهشت، به نقل از هادی ابراهیمی، معاون سیاسی-امنیتی استاندار مازندران گزارش داده است که از تیر ماه امسال، سکونت و تردد اتباع افغانستان در مازندران ممنوع است و از این تاریخ، تمام مدارک اقامتی و هویتی این افراد بی‌اعتبار می‌شود.

او همچنین هرگونه خدمات‌رسانی به این افراد را جرم خوانده و گفته است که با متخلفان به شدت برخورد خواهد شد.

او گفت که در سال گذشته، بیش از سه هزار و ۴۰ نفر از اتباع افغانستان در استان مازندران بازداشت و به کشورشان انتقال داده شده‌اند.

معاون استاندار مازندران اضافه کرد که ممنوعیت حضور اتباع افغانستان در این استان، طبق مصوبه وزارت کشور اعمال می‌شود و حضور اتباع افغانستان در ۱۰ شهر ساحلی مازندران از سال ۱۳۸۶ ممنوع بوده است.

منطقه ممنوع

پیش از این، خبرگزاری فارس به نقل از بهمن خواجوند، بخشدار مرکزی نوشهر، گزارش داده بود که حضور اتباع افغانستان در بخش مرکزی این شهرستان ممنوع است.

او گفته بود که نوشهر شهری توریستی است و "وجود افاغنه در این حوزه به شدت ممنوع است."

بخشدار مرکزی نوشهر همچنین گفته بود که "مازندران جزو استان‌های معین برای نگهداری افاغنه نیست و باید هرچه سریع‌تر آنها را براساس ضوابط از استان خارج کنیم."

با این حال، آقای خواجوند بعد از انتشار این اظهارات، به روزنامه شرق گفت که تنها حضور "افاغنه غیرمجاز" در شهر نوشهر ممنوع است و سخنان او به درستی منعکس نشده است.

این در حالی است که هفته گذشته، خبرگزاری فارس به نقل از تقی شفیعی، مدیرکل مهاجران و اتباع خارجی استانداری مازندران، گزارش داد که امسال مصوبه‌ای اولویت‌دار برای خروج اتباع خارجی در مازندران اجرایی شده است.

آقای شفیعی گفت: "بر اساس مصوبه شورای تامین مازندران و تایید آن از سوی کارگروه کشوری، مازندران به عنوان تنها منطقه ممنوع برای حضور اتباع مجاز و غیرمجاز افغانی شناخته شده است و طبق آن، تمام اتباع افغانی تا ۳۰ خرداد ماه امسال فرصت حضور در مازندران را دارند."

او اضافه کرد: "این قانون تمام افغان‌های مجرد، متاهل، دارای مجوز یا بی‌مجوز و حتی دارای گذرنامه را شامل می‌شود."

آقای شفیعی مصوبه شورای تأمین استان مازندران را "یک فرصت طلایی برای مازندران در راستای پاکسازی استان از اتباع بیگانه" خواند و گفت: "امروز دیگر حضور افغان‌ها برای مازندران یک تهدید به شمار می‌رود".

به نوشته وبسایت وزارت کشور ایران، او با اعلام اینکه نباید اجازه داد گروهی در راستای تغییر فرهنگ استان تلاش کنند، افزود: "مازندران به دلیل گردشگرپذیر بودن نمی‌تواند حضور این اتباع را بپذیرد".

حق نشر عکس AP
Image caption پناهجویان افغان در منطقه مرزی ایران و افغانستان

اقامت در ایران، 'فقط با کارت پناهندگی جمعی یا گذرنامه'

براساس گزارش‌ها، وزارت کشور ایران طرحی را برای "ساماندهی اتباع افغانی غیرمجاز" در دست اجرا دارد که در سال ۱۳۹۱ وارد مرحله جدیدی خواهد شد.

محمد تهوری، مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور، روز بیستم فروردین ماه امسال اعلام کرد که "پس از خرداد (امسال) اتباع فاقد مجوزهای اقامتی، تبعه خارجی غیرمجاز تلقی می‌شوند و در صورتی که ایران را ترک نکرده باشند، بازداشت و اخراج خواهند شد."

او همچنین گفت که پس از خرداد ۱۳۹۱ اتباع خارجی که به صورت مجاز مقیم ایران هستند و کارت پناهندگی جمعی، یا گذرنامه دارند، می‌توانند "در حوزه استان تعیین‌شده، اقامت کنند."

وزارت کشور ایران در آذر ماه سال گذشته اعلام کرد که پناهجویان غیرقانونی تبعه افغانستان فقط سه ماه (تا پایان سال ۱۳۹۰) برای ترک ایران مهلت دارند، اما با درخواست نهادهای رسمی افغانستان، این فرصت تمدید شد.

مطالب مرتبط