یک وزیر کابینه افغانستان به زمین‌خواری متهم شد

عزیزالله لودین حق نشر عکس Getty
Image caption آقای لودین گفت که پرونده های غصب زمین در هرات به دادستانی فرستاده شده است

اداره عالی مبارزه با فساد اداری افغانستان، محمد اسماعیل خان، وزیر انرژی و آب را به غصب زمین های دولتی در ولایت هرات، در غرب افغانستان، متهم کرده است.

عزیزالله لودین، رئیس این اداره گفت که ارزش این زمین ها به حدود یکصد میلیون دلار بالغ می شود و آقای اسماعیل خان و برخی دیگر از مسئولان محلی این اراضی را غصب کرده اند.

آقای لودین در گفتگویی با بی بی سی افزود که پرونده مربوط به این تخلفات به دادستانی کل افغانستان منتقل شده و قرار است در این مورد تحقیق شود.

وزیر انرژی و آب افغانستان که از چهره های سابق جهادی است و در گذشته والی هرات بوده، تا حالا به این اتهامات واکنشی نشان نداده است.

تحقیق رسمی

آقای لودین گفت: "رئیس جمهور قبلا فرمان داده بود که در مورد غصب جایدادهای دولتی در هرات تحقیق شود. در آن زمان هیاتی به هرات رفت و دوسیه ای در مورد غصب زمین های دولتی در حدود صد میلیون دلار ترتیب داده شد که افراد مختلف آن را غصب کرده بودند."

او افزود: "خانه عبدالمجید خان (که قبلا به دولت تحویل داده شده بود) قیمت بسیار بلند دارد و وزیر صاحب اسماعیل خان آن را به نام خود کرده، و یک قسمت آن هم به نام خانم محترم شان است."

اسماعیل خان که از چهره های پرنفوذ در غرب افغانستان است، در سالهای اخیر به عنوان وزیر انرژی و آب در کابینه آقای کرزی کار کرده است.

اخیرا دومین دور کاری او به عنوان وزیر انرژی و آب از سوی مجلس نمایندگان افغانستان تائید شد.

با وجود تلاشهای مکرر، بی بی سی هنوز موفق نشده است با آقای اسماعیل خان در مورد اتهاماتی که اداره مبارزه با فساد علیه او مطرح کرده مصاحبه کند.

رئیس اداره مبارزه با فساد در عین حال به بی بی سی گفت که پرونده ای برای بررسی اختلاس میلیاردها افغانی در وزارت مالیه (دارایی) افغانستان نیز در دست بررسی قرار دارد.

آقای لودین گفت که این پرونده به اختلاس پول های هنگفت از گمرک های کابل، جلال آباد در شرق و حیران در شمال افغانستان مربوط می شود.

او گفت که این پرونده پس از تکمیل، به دادستانی افغانستان سپرده خواهد شد تا در مورد عاملان این اختلاس تحقیق کند.

مطالب مرتبط