افراد مسلح 'شانزده مامور پلیس افغانستان را ربودند'

بدخشان حق نشر عکس bb
Image caption بدخشان از ولایات کوهستانی در شرق افغانستان است

مقامات افغان می گویند گروهی از افراد مسلح دست کم شانزده نفر از ماموران پلیس مرزی را در ولایت شرقی بدخشان گروگان گرفته اند.

سخی‌داد حیدری، از فرماندهان پلیس بدخشان به بی بی سی گفته است که این ماموران در جریان حمله افراد مسلح به یک پاسگاه امنیتی در ولسوالی وردوج ولایت بدخشان اسیر شده اند.

آقای حیدری گفت که این حمله حوالی ساعت هفت شام روز چهارشنبه (۶ ثور / اردیبهشت) به وقت محلی صورت گرفته است.

او گفت که ماموران پلیس با گروه مهاجم درگیر شده و در نتیجه سه نفر از نفرات پلیس مرزی کشته و سه نفر دیگر نیز زخمی شده اند.

به گفته آقای حیدری، شماری از افراد مهاجم نیز در این درگیری از پای درآمده اند.

مصالحه و درگیری

ولسوالی وردوج از مناطق کاملا کوهستانی و پوشیده از جنگل است و مقامات می گویند، اخیرا گروه های شورشی در این ولسوالی جا گرفته و حملاتی را در بدخشان سازماندهی کرده اند.

گروگان گیری ماموران پلیس مرزی در بدخشان بدنبال یک عملیات نظامی در ولسوالی وردوج صورت گرفته است.

آمر امنیت فرماندهی پلیس بدخشان می گوید که این عملیات به دلیل سرکوب شورشیان در بدخشان در ولسوالی وردوج آغاز شده بود، اما به گفته او، شورشیان مسلح به مسئولان محلی پیام فرستادند که می خواهند سلاح خود را به زمین گذاشته و به دولت افغانستان بپیوندند.

آقای حیدری گفت که هیاتی از بزرگان قومی و مسئولان دولتی از فیض آباد، مرکز بدخشان، برای گفتگو با این افراد به ولسوالی وردوج رفتند اما گروهی افراد مسلح، با استفاده از این فرصت به پاسگاه پلیس مرزی حمله کردند.

آقای حیدری گفت که این حمله نیروهای امنیتی را مجبور کرده که عملیات خود را در ولسوالی وردوج دوباره آغاز کنند.

در ماه های اخیر، نیروهای افغان و ناتو برای سرکوب شورشیان عمدتا در ولسوالی وردوج ولایت بدخشان عملیاتی را اجرا کرده اند.

در یکی از این عملیات‌ها، پانزده شورشی مسلح در وردوج کشته شدند.

نفوذ گروه های شورشی به بدخشان، به دلیل اقلیم سرد این ولایت، گسترده نبوده اما بخشهایی از این ولایت، اخیرا نا امن شده است.

بدخشان، با ولایت نا امن نورستان و همچنین با بخشهایی از مناطق قبایلی پاکستان مرز مشترک دارد و شورشیان با گرم شدن هوا، از این مسیرها راه خود را به بدخشان باز می کنند.

مطالب مرتبط