لغو مراسم بیستمین سالگرد پیروزی مجاهدین افغانستان

مجاهدین
Image caption مجاهدین بیست سال پیش با ساقط کردن حکومت نجیب الله وارد کابل شدند

هشتم ثور (اردیبهشت)، بیستمین سالگرد پیروزی مجاهدین در افغانستان، در سکوت برگزار شد و شاهد برگزاری هیچ مراسمی رسمی نبوده است.

مجاهدین در هشتم ثور ۱۳۷۱ در پی سقوط حکومت دکتر نجیب الله، رئیس جمهوری وقت، وارد کابل شدند و اقدام به تشکیل "دولت اسلامی" کردند.

پس از آن، این روز هر ساله به عنوان روز پیروزی مجاهدین علیه ارتش شوروی سابق و حکومتهای تحت حمایت آنها در کابل، در سراسر افغانستان با برگزاری مراسم رسمی بزرگداشت می شد.

در هشتم ثور ۱۳۸۸ مراسم جشن پیروزی مجاهدین، که در آن حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان هم حضور داشت، هدف حمله مردان مسلح طالبان قرار گرفت و مختل شد.

به اثر حمله این مردان، سه تن و از جمله یک عضو مجلس نمایندگان کشته شدند و از آن پس، دولت برگزاری جشن هشتم ثور را در داخل کاخ ریاست جمهوری و گاهی هم در ورزشگاه غازی محدود کرد.

اما امسال هیچ مراسمی به این مناسبت برگزار نشد.

Image caption چهار سال پیش جشن هشتم ثور با حمله مردان مسلح برهم خورد.

در روزهای گذشته در محل برگزاری جشنهای دولتی در نزدیک ورزشگاه غازی، نشانه‌هایی از آمادگی برای برگزاری جشن دیده می‌شد و تدابیر امنیتی هم در این محل افزایش یافته بود.

اما روز هفتم ثور وزارت دفاع اعلام کرد که به دستور "مقامهای ذی‌صلاح" برگزاری مراسم جشن هشتم ثور "لغو" شده است.

در عوض، این وزارت از برگزاری مراسم "آتش‌بازی" بر فراز کوه آسمایی در مرکز کابل خبر داد که برخی رسانه‌های محلی آن را شامگاه روز هفتم ثور پوشش دادند.

این در حالی است که در سالهای اخیر برخی از رهبران و فرماندهان مجاهدین سابق از دولت افغانستان انتقاد کرده‌اند که از برگزاری جشن هشتم ثور به دلیل مسائل امنیتی خودداری می‌کند.

آنها حکومت حامد کرزی را متهم می کردند که در پی به حاشیه راندن مجاهدین از صحنه سیاسی کنونی و کمرنگ کردن پیروزی آنها است ـ ادعایی که منابع دولتی آن را رد کرده‌اند.

مطالب مرتبط