روز پیروزی مجاهدین؛ تجلیل در ارگ، تقبیح در شهر

Image caption در حالی که مقام های دولتی در ارگ، از روز پیروزی مجاهدین، تجلیل می کردند، "جوانان آزادیخواه افغانستان" زمین و هوای شهر کابل را، به فضایی برای محکوم کردن این روز بدل کرده بودند

در بیستمین سالروز پیروزی مجاهدین افغانستان گروهی به نام "جوانان آزادیخواه افغانستان" شعارهایی در قمست هایی از شهر کابل پایتخت پخش کردند که در آن روز پیروزی مجاهدین روز " ماتم ملی" عنوان شده است.

این گروه شعار" هشت ثور ماتم ملی" را به دیوار های شهر نوشتند، بر درخت ها و تیرهای چرغ برق آویختند و همچنین این شعار را به پوقانه ها (بادکنک ها) بستند و به هوا رها کردند.

این گروه که شناخته شده نیست، اعلامیه ای نیز به همین مناسبت منتشر کردند و در آن از برگزاری هشتم ثور به عنوان یک روز پر افتخار، اعتراض کرند.

بیست سال پیش گروه های مختلف مجاهدین، در هشتم ثور/ فروردین، فاتحانه وارد کابل شدند و رژیم کمونیستی طرفدار شوروی سابق به رهبری دکتر نجیب الله را ساقط کردند.

این گروه ها اما بر سر تقسیم قدرت و تشکیل دولت به نتیجه ای نرسیدند و در نتیجه با یکدیگر درگیرشدند.

در اعلامیه گروه جوانان آزادیخواه آمده است که در جنگهایی که در دهه نود میلادی میان گروه های مجاهدین درگرفت، هفتاد هزار نفر در کابل کشته شدند. اما آمار دقیقی دراین زمینه وجود ندارد.

گروه طالبان با تصرف کابل و دیگر شهر های کلان افغانستان، مجاهدین را به حاشیه راندند. اما پس از سقوط رژیم طالبان در ده سال گذشته همه ساله از روز هشتم ثور، به عنوان روز پیروزی مجاهدین افغانستان بصورت رسمی تجلیل می شد.

چهار سال پیش گروهی از افراد مسلح به مراسم رژه نظامی، جنش پیروزی مجاهدین حمله کردند. حامد کرزی نیز در این مراسم حضور داشت.

اگرچه به او آسیبی نرسید اما چند نفر از جمله یک نماینده مجلس در این حادثه کشته شدند.

از آن پس سالروز تجلیل از مجاهدین در داخل ارگ ریاست جمهوری و یا هم تحت تدابیر شدید امنیتی در استدیوم غازی، برگزار می شد.

امسال براساس اعلامه وزارت دفاع، مراسم استدیوم غازی نیز " براساس دستور مقامات ذیصلاح" لغو شد. و تنها مراسمی با شرکت مقام های بلند پایه دولتی در ارگ برگزار شد.

در حالی که مقام های دولتی در ارگ، از روز پیروزی مجاهدین، تجلیل می کردند، "جوانان آزادیخواه افغانستان" زمین و هوای شهر کابل را، به فضایی برای محکوم کردن این روز بدل کرده بودند.

مطالب مرتبط