'رشد اقتصادی افغانستان پس از ۲۰۱۴ چهار درصد کاهش خواهد یافت'

Image caption بانک جهانی اعلام کرده که کمکهای جهانی در ده سال گذشته در افغانستان به صورت متوازن مصرف نشده است

بانک جهانی اعلام کرده که متعهد به کمک دوامدار به افغانستان است و سالانه ۱۵۰ میلیون دلار بدون بازپرداخت به این کشور کمک می‌کند.

عبدالرئوف ضیا، سخنگو دفتر بانک جهانی در افغانستان روز شنبه، ۹ ثور/اردیبهشت به بی بی سی فارسی گفت که این تصمیم بر اساس سیاست بانک جهانی برای سه سال آینده اتخاذ شده است.

بانک جهانی می گوید منابع داخلی، رشد اقتصادی و ایجاد فرصتهای شغلی جایگزین مناسبی برای کمکهای جامعه جهانی است که پس از خروج نیروهای خارجی کاهش خواهد یافت.

بانک جهانی همچنین به نگرانی‌ها پس از انتقال کامل مسئولیت امنیتی از نیروهای خارجی به نیروهای داخلی در سال ۲۰۱۴ اشاره کرده است.

بر اساس ارزیابی بانک جهانی، کاهش کمکهای جهانی به افغانستان، بر رشد اقتصادی این کشور اثر منفی خواهد گذاشت و این رشد با کاهش چهار درصدی پس از سال ۲۰۱۴، تا سطح ۶ درصد سقوط خواهد کرد.

آقای ضیا افزود کمکهایی که در اختیار افغانستان قرار خواهد گرفت، برای تقویت اداره های دولتی، خدمات متوازن و ایجاد فرصتهای شغلی مصرف خواهند شد.

مقامهای بانک جهانی گفته اند که براساس ارزیابی این بانک، کمکهای جهانی در ده سال گذشته از لحاظ جغرافیایی در افغانستان به صورت متوازن مصرف نشده است.

بانک جهانی یکی از بزرگترین نهادهای بین المللی کمک کننده است که در ده سال گذشته صدها میلیون دلار به افغانستان کمک کرده است.

سخنگوی بانک جهانی در کابل افزود که اجرای پروژه های استخراج معادن در افغانستان می تواند برای ایجاد فرصتهای شغلی در این کشور بسیار موثر واقع شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption با خروج نیروهای خارجی افغانستان، کمکهای جهانی به این کشور هم کاهش خواهد یافت و این مساله باعث کاهش رشد اقتصادی خواهد شد

مقامهای بانک جهانی همچنین گفته اند که روند انتقال و ناامنی، ممکن است تهدیدها علیه زنان و دختران را افزایش دهد.

مسئوولان بانک جهانی می‌گویند در سیاست جدید این بانک برای کمک به افغانستان، نظریات و مشورتهای دولت، جامعه مدنی، بخش خصوصی و جامعه جهانی را در نظر گرفته است.

این بانک از سال ۲۰۰۱ تا اکنون بیش از دو میلیارد دلار به افغانستان کمک کرده که حدود ۹۰ درصد آن کمک بدون بازپرداخت است.

مطالب مرتبط