'هفتاد میلیارد دلار'، ارزش تجارت مواد مخدر افغانستان

مزرعه خشخاش افغانستان حق نشر عکس AP
Image caption مقامات هشدار داده اند که مصرف مواد مخدر و اعتیاد در میان افغانها رو به افزایش است

وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می گوید که ارزش تجارت مواد مخدر این کشور سالانه به هفتاد میلیارد دلار رسیده است که بخش اصلی این پول، به جیب مافیای بین المللی مواد مخدر می ریزد.

ابراهیم ازهر، معاون وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان گفت که از این مقدار، تنها پنج درصد آن عاید کشاورزان و قاچاق‌بران سطح پائین در افغانستان می شود.

آقای ازهر گفت که عایدی چشمگیری که از تجارت مواد مخدر بدست می آید، مبارزه افغانستان با این پدیده و کاهش تولید مواد مخدر را با چالش روبرو کرده است.

افغانستان در ده سال اخیر در همکاری با جامعه جهانی، یکی از پر هزینه ترین برنامه های مبارزه علیه مواد مخدر را به اجرا گذاشته، اما این مبارزه، نتیجه اندکی داشته است.

شماری از مقامات دولتی افغانستان به دست داشتن در تجارت مواد مخدر متهم هستند و منتقدان می گویند که حکومت افغانستان توانایی شناسایی و بازداشت این افراد را ندارد.

وزارت مبارزه با مواد مخدر در سال‌های قبل از پیشرفت در کاهش تولید مواد مخدر خبر می داد، اما در سال گذشته، تولید تریاک در افغانستان ۶۱ درصد افزایش یافت و کشت خشخاش نیز ۷ درصد بالا رفت.

'معضل ملی'

علاوه بر تجارت مواد مخدر، از نگرانی های اصلی برای افغانستان، افزایش اعتیاد به مواد مخدر است، طوری که افغانستان را از یک کشور تولید کننده مواد مخدر، به مصرف کننده این مواد تبدیل کرده است.

معاون وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان می گوید که اگر به این مسئله رسیدگی جدی نشود، اعتیاد به مواد مخدر، به یک مشکل فراگیر تبدیل خواهد شد.

آقای ازهر می گوید: "مواد مخدر یک معضل ملی است... از افراد عالی رتبه دولتی، برادر همسرش معتاد به مواد مخدر است، افراد درجه چهار مملکت، پسرکاکایش به مواد مخدر معتاد است. از ژنرالان و از وزرا، برادران و پسرهایشان به مواد مخدر معتاد هستند."

مقامات افغان باور دارند که کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان، اگر از یک سو اعتبار افغانستان را در سطح بین المللی متاثر کرده و از سوی دیگر، به گروه های شورشی مسلح کمک می کند تا با استفاده از عایدی تجارت مواد مخدر، علیه نیروهای دولتی و سربازان بین المللی در افغانستان بجنگند.

در گزارشهایی که در مورد تجارت مواد مخدر در افغانستان تهیه شده، در بسیاری موارد به رابطه میان نا امنی و افزایش تولید مواد مخدر اشاره شده است.

آمارهای رسمی دولت افغانستان نیز نشان می دهد که بیشترین میزان مواد مخدر در افغانستان، در مناطقی از پنج ولایت هلمند، قندهار، فراه، اروزگان و بادغیس تولید می شود که عمدتا با نا امنی روبرو بوده اند.

مطالب مرتبط