بسم‌الله محمدی: جنگ افغانستان، جنگ استخبارات منطقه است

بسم الله محمدی حق نشر عکس Getty
Image caption محمدی: "جنگ ادامه دارد؛ جنگ افغانستان، جنگ عادی نیست، جنگ استخبارات منطقه است، استخبارات معین و حلقات معین این جا (افغانستان) اهداف شوم خود را دارند"

بسم‌الله محمدی، وزیر داخله (کشور) افغانستان گفته است که هیچ نشانه‌ای از آمادگی گروه طالبان برای مصالحه با دولت افغانستان وجود ندارد.

آقای محمدی روز ۱۰ ثور/اردیبهشت به مجلس سنای افغانستان گفت که استراتژی گروه طالبان ادامه جنگ است.

آقای محمدی عالی‌ترین مقام امنیتی است که بعد از یک رشته حملات مرگبار مهاجمان انتحاری در کابل و چند ولایت افغانستان به مجلس سنا فراخوانده می شود.

او به اعضای سنا گفت که نیروهای امنیتی توانستند دهها طرح عملیاتی شورشیان را کشف کنند، اما حادثه اخیر به عنوان "یک نقطه ضعف" از دید آنها پنهان مانده بود.

در این حملات ۳۶ مهاجم انتحاری به همراه سه فرد غیرنظامی و هشت سرباز کشته شدند.

بسم‌الله محمدی گفت که گروههای شورشی معتقد به "استراتژی جنگ" هستند و میلی به مذاکره و مصالحه ندارند.

وزیر داخله در حالی این موضوع را عنوان کرده که حکومت حامد کرزی، رئیس جمهوری اصرار دارد که گفتگو با گروه طالبان و دیگر گروههای شورشی از برنامه های اصلی اش است.

حق نشر عکس AFP
Image caption اخیرا در جریان حملات همزمان شورشیان به کابل و چند شهر دیگر، دست کم سی و شش مهاجم و چند غیرنظامی و مامور امنیتی کشته شدند

آقای محمدی گفت: "آنها (طالبان) و کشورهایی که آنها را حمایت می‌کنند هنوز از جنگ دست نکشیده‌اند. استراتژیشان، استراتژی جنگ و ادامه جنگ است. هیچ نشانه‌ای را از این که دشمنان مردم افغانستان و کسانی که جنگ می‌کنند ــ طالبها و تروریستها ــ که آنها آمده باشند و صلح و مصالحه افغانستان را قبول کرده باشند، آثاری از آن دیده نمی‌شود."

او جنگ افغانستان را "جنگ استخبارات منطقه‌ای" توصیف کرد و گفت تا زمانی که کشورها و محافلی در عقب جنگ باشند، پایانی برای این جنگ متصور نیست.

وزیر داخله گفت: "جنگ ادامه دارد؛ جنگ افغانستان، جنگ عادی نیست، جنگ استخبارات منطقه است، استخبارات معین و حلقات معین این جا (افغانستان) اهداف شوم خود را دارند."

آقای محمدی افزود: "ما از یک طرف جنگ داریم، مقابله می‌کنیم، در ده سال (جنگ) کردیم، بعد از این هم می‌کنیم و این وظیفه ما است."

او تاکید کرد: "تا زمانی که کشورهای معین و حلقات معین پشت این جنایت هستند و پشت این جنگ هستند، از جنایاتشان دست نکشند و طالبان استراتژی جنگ طلبانه شان را دور نگذارند و به مصالحه تن ندهند، مبارزه ما برای دفاع از وطن ما ادامه دارد."

حق نشر عکس AP
Image caption طالبان در هفته های اخیر به حملات خود شدت بخشیده اند

وزیر داخله افغانستان در بخشی از سخنان خود در پاسخ به سوالات اعضای مجلس سنا گفت که وضع امنیتی این کشور نسبت به گذشته بهتر شده و شورشیان در بسیاری از مناطق جنوبی و از جمله هلمند و قندهار مراکز و پایگاههای امن خود را از دست داده اند.

با این همه، آقای محمدی هشدار داد که با گرم شدن هوا جنگها شدت بیشتر خواهد گرفت. به گفته او، شورشیان به ایجاد رعب و وحشت، حملات گروهی و کشتن بزرگان قومی رو آورده و این روند را ادامه می‌دهند.

با این حال، او به گروه طالبان هشدار داد که اگر این گروه تصور ‌کند که با این استراتژی به اهدافشان می‌رسند، "کور خوانده است".

مطالب مرتبط