پلیس تهران 'از ابتدای تابستان با اتباع غیرمجاز افغانستان برخورد می‌کند'

مهاجران افغان حق نشر عکس AP
Image caption ایران در سال‌های اخیر تعداد زیادی از مهاجران افغان را وادار به بازگشت به کشورشان کرده است

مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استان تهران گفته است که با پایان مهلت شهروندان افغانستان برای ثبت‌نام در چارچوب طرح ساماندهی اتباع غیرمجاز در ایران، نیروی انتظامی از ابتدای تیرماه با اتباع غیرمجاز افغانستان برخورد خواهد کرد.

عیسی موسوی‌نسب روز یکشنبه ۱۰ اردیبهشت (۲۹ آوریل) به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است که آخرین مرحله طرح ساماندهی اتباع افغانستان، خرداد ماه امسال عملیاتی می‌شود و پس از آن، هیچ تبعه تعیین تکلیف نشده‌ای اجازه حضور در ایران را نخواهد داشت.

او گفته است که با اجرای طرح ساماندهی، هر نوع ورود و خروج به ایران، به‌ویژه برای اتباع افغان، تنها از مجاری قانونی انجام می‌شود و کسانی که در چارچوب این طرح از کشور خارج شده‌اند، در صورتی که بخواهند به ایران برگردند، باید با دریافت گذرنامه و به صورت قانونی باشد.

اجرای طرح ساماندهی اتباع بیگانه غیرمجاز در ایران که به نظر می‌رسد بیشتر بر ساماندهی شهروندان افغانستان در ایران متمرکز بوده است، از سال ۱۳۸۹ و با ثبت‌نام و پالایش اطلاعات مربوط به شهروندان غیرمجاز افغانستان در این کشور آغاز شد.

به گفته مدیرکل اتباع و مهاجرین خارجی استان تهران، با اجرای آخرین مرحله این طرح، از ابتدای تابستان امسال، به جز افرادی که به صورت غیرمجاز در ایران حضور دارند، با کارفرمایانی نیز که این افراد غیرمجاز را به کار گرفته باشند، "به طور جدی برخورد خواهد شد".

او گفته است که در حال حاضر یک میلیون پناهنده به صورت مجاز در ایران سکونت دارند و یک میلیون و ۵۰۰ هزار تبعه افغانستان نیز با اجرای طرح ساماندهی، شناسایی و تعیین تکلیف شده‌اند.

آقای موسوی‌نسب همچنین گفته است که گذرنامه اتباع متاهل افغانستان که در چارچوب طرح ساماندهی ثبت‌نام شده‌اند تا ۱۹ خرداد ماه امسال صادر می‌شود.

از ممنوعیت محلی تا محدودیت سراسری

پیش از این، مقامات محلی استان مازندران اعلام کرده بودند که تیرماه امسال آخرین فرصت شهروندان افغانستان برای خروج از این استان است.

هادی ابراهیمی، معاون استاندار مازندران، روز دوشنبه چهارم اردیبهشت گفته بود که طبق مصوبه وزارت کشور، حضور اتباع افغانستان در استان مازندران از تیرماه امسال ممنوع است.

او اضافه کرده بود که حضور اتباع افغانستان در ۱۰ شهر ساحلی مازندران نیز از سال ۱۳۸۶ ممنوع بوده است.

در عین حال، آقای ابراهیمی توضیح نداده بود که آیا این مصوبه وزارت کشور در چارچوب طرح ساماندهی و درباره اتباع غیرمجاز افغانستان صادر شده است یا شامل شهروندان افغانستان که با مدارک معتبر در ایران به سر می‌برند نیز می‌شود.

هرچند پیش از این، به نقل از تقی شفیعی، مدیرکل مهاجران و اتباع خارجی استانداری مازندران گزارش شده بود که شورای تامین استان مازندران امسال "مصوبه‌ای اولویت‌دار" برای خروج اتباع خارجی از مازندران داشته است که به تایید کارگروه کشوری رسیده است.

او گفته بود که براساس این مصوبه، "مازندران به عنوان تنها منطقه ممنوع برای حضور اتباع مجاز و غیرمجاز افغانی شناخته شده است و طبق آن، تمام اتباع افغانی تا ۳۰ خرداد ماه امسال فرصت حضور در مازندران را دارند."

آقای شفیعی تاکید کرده بود: "این قانون تمام افغان‌های مجرد، متاهل، دارای مجوز یا بی‌مجوز و حتی دارای گذرنامه را شامل می‌شود."

مطالب مرتبط