واکنش مخالفان دولت به احتمال تغییر در برنامه انتخابات افغانستان

یک کمپائن انتخاباتی
Image caption اپوزیسیون حکومت خواستار جلوگیری از تقلب در انتخابات شده است

دو جناح سیاسی عمده مخالف دولت افغانستان اعلام کرده‌اند که برگزاری زودهنگام انتخابات ریاست‌جمهوری غیرقانونی است، مگر اینکه حامد کرزی، ار سمت خود به عنوان رئیس جمهور کنار برود.

سران جبهه ملی و ائتلاف ملی می‌گویند که رئیس‌جمهور کرزی براساس قانون، اجازه شرکت در سومین دور انتخابات ریاست‌جمهوری را ندارد، اما با این وجود، نیاز است تا اگر انتخابات یک سال زودتر برگزار می‌شود، آقای کرزی از سمت خود استعفا دهد.

این اظهارات در پی سخنرانی اخیر حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان، مطرح می‌شود که گفته بود به تغییر احتمالی در برنامه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری می‌اندیشد.

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان قرار است در سال ۲۰۱۴ میلادی برگزار شود و همزمان با آن، ناتو نیز قرار است در همین سال به ماموریت نظامی خود در افغانستان پایان دهد.

آقای کرزی گفته است که مدیریت هر دو برنامه -خروج کامل نیروهای خارجی و برگزاری انتخابات- در یک سال، برای افغانستان دشوار خواهد بود و از این رو، یا انتخابات و یا خروج نیروهای خارجی از افغانستان، یک سال زودتر از زمان تعیین‌شده اجرا خواهد شد.

نگرانی از 'مداخله' در انتخابات

با توجه به این اتفاقات، به نظر می‌رسد که افغانستان دو، سه سال سرنوشت‌ساز در پیش دارد و در این شرایط، آنچه مخالفان حکومت افغانستان به آن تاکید دارند، تلاش برای جلوگیری از "مداخلات" در روند انتخابات ریاست‌جمهوری است.

سران جبهه ملی و ائتلاف ملی در یک گردهمایی مشترک در کابل، از احتمال تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده و آنچه مداخلات در روند برگزاری انتخابات می‌خواندند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

اگرچه تا برگزاری انتخابات هنوز حداقل دو سال باقی مانده است، اما سران مخالفان حکومت افغانستان باور دارند که اگر قرار است انتخابات بعدی با شفافیت برگزار شود، نیاز است تا برنامه‌های اصلاحی در این زمینه از همین حالا اجرا شود.

دور قبلی انتخابات ریاست‌جمهوری که در آن حامد کرزی، رئیس‌جمهور کنونی افغانستان، برنده شد، با ادعاهای تقلب همراه بود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به تازگی رایزنی‌ها درباره طرحی را آغاز کرده است که به تدوین برنامه پنج‌ساله انتخاباتی کمک می‌کند.

طرحی که به گفته مقام‌‎های این کمیسیون، هدف اصلیش بهتر ساختن شیوه نظارت بر انتخابات، کاهش هزینه‌های برگزاری انتخابات، و "افغانی کردن" این برنامه است.

مطالب مرتبط