پلیس افغانستان برای آغاز مرحله سوم برنامه انتقال آماده می‌شود

بسم الله محمدی حق نشر عکس Getty
Image caption محمدی: "طالبان و تروریستان که استراتژیک جنگ را انتخابات کرده‌اند، مردم ما را به خاک و خون می‌کشانند و می‌خواهند از راه زور افغانستان را به قرون وسطایی برگردانند"

وزارت داخله (کشور) افغانستان از فرماندهان پلیس خواسته که برای آغاز دور سوم انتقال مسئولیت امنیتی آماده شوند.

بسم الله محمدی، روز سه شنبه، ۱۲ ثور/اردیبهشت در نشستی با حضور همه فرماندهان ارشد پلیس در کابل گفت که این مرحله، برنامه انتقال نسبت به مراحل پیشین "پرچالش‌تر" خواهد بود.

در دو مرحله قبلی، مسئولیت امنیتی حدود ۵۰ درصد مناطق افغانستان به عهده نیروهای امنیتی این کشور گذاشته شده است.

هرچند زمان دقیق اجرای مرحله سوم این روند و این که چه مناطقی شامل آن خواهد بود، هنوز مشخص نیست، اما اظهارات مقامات بیانگر آن است که کارهایی در این راستا در حال انجام شدن است.

به منظور بررسی مشکلات و چالشهای پلیس، نشستی دو روزه با حضور فرماندهان ارشد پلیس سراسر افغانستان در کابل برگزار شده است.

بسم الله محمدی در صحبت با این فرماندهان اجرای برنامه انتقال مسئولیت امنیتی را موفقانه توصیف کرد و از آنها خواست که برای موفقیت دور سوم انتقال تلاش جدی بخرج دهند.

آقای محمدی وجود برخی از چالشها و کاستیها در نهادهای پلیس را پذیرفت، اما گفت با این حال نیروهای پلیس حالا توانایی آن را دارند که بتوانند امنیت مردم را تامین کنند.

Image caption وزیر داخله افغانستان گفته است که مرحله سوم برنامه انتقال نسبت به مراحل پیشین آن "پرچالشتر" خواهد بود

وزیر داخله همچنین در این نشست از شورشیان خواست که از جنگ دست بکشند و به روند صلح بپیوندند. او یک بار دیگر به شورشیان مسلح مخالف دولت هشدار داد که در جنگ شان پیروز نخواهند شد.

آقای محمدی گفت: "پیام ما برای طالبان و تروریستان که استراتژی جنگ را انتخابات کرده‌اند، مردم ما را به خاک و خون می‌کشانند و می‌خواهند از راه زور افغانستان را به قرون وسطایی برگردانند، این است که این آرمان شما به سر نخواهد رسید."

در حالی که تهدید شورشیان به ویژه گروه طالبان همچنان پابرجا است، قرار است که تا پایان سال ۲۰۱۴ میلادی تمامی مسئولیتهای امنیتی به عهده نیروهای افغان گذاشته شود.

هرچند مقامات می‌گویند جامعه جهانی تعهد کرده که پس از سال ۲۰۱۴ برای ده سال دیگر نیروهای افغان را کمک خواهند کرد، اما گفته می‌شود که در کنفرانس سران ناتو در شیکاگو، که در اخیر ماه جاری میلادی برگزار می‌شود در باره این مسایل بحث بیشتر صورت خواهد گرفت.

مطالب مرتبط