روزنامه های کابل: چهارشنبه ۱۳ ثور

سالروز کشته شدن اسامه بن لادن، تلاشهای حکومت افغانستان برای گفتگو با طالبان و فعالیت های اپوزیسیون سیاسی حکومت افغانستان از مسایل مورد بررسی در روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه هشت صبح به بهانه سالروز کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر سابق شبکه القاعده، نوشته که با گذشت یک سال از عملیات نیروهای ویژه آمریکایی برای کشتن اسامه در خاک پاکستان، هنوز سوالهای زیادی در مورد این عملیات و چگونگی حضور اسامه بن لادن در نزدیکی پایتخت پاکستان حل ناشده باقیست.

این روزنامه نوشته که شواهد نشان می دهد که مقامات پاکستانی از حضور رهبر شبکه القاعده در نزدیکی پایگاه های نظامی خود با خبر بوده اند.

نویسنده هشت صبح همچنین به نقل از یک گزارش روزنامه گاردین نوشته که تحقیقات در مورد اسنادی که از محل اقامت اسامه بدست آمد، نشان داده که ملا عمر، رهبر گروه طالبان، با سران القاعده "تماس منظم" داشته است.

روزنامه با توجه به این مسایل از آمریکا خواسته که از "حمایت" از گروه طالبان دست برداشته و همچنین فشارهای خود را بر پاکستان بیشتر کند تا این کشور به پنهان کاری ها در زمینه محل اقامت سایر رهبران القاعده پایان دهد.

روزنامه چراغ نیز به همین مسئله پرداخته و نوشته که حالا باید مقامات آمریکایی به این مسئله پی برده باشند که مرگ اسامه بن لادن، پایان تروریسم نبوده است.

این روزنامه نوشته که در یک سال اخیر، حملات تروریستی طالبان و القاعده در افغانستان و سایر کشورها ادامه داشته است و این می رساند که "تروریسم به عنوان نوعی تفکری که در بسیاری از مغزها ریشه دوانده" با مرگ اسامه بن لادن، پایان نیافته است.

روزنامه اراده به تلاشها برای مذاکره با طالبان برای پایان دادن به خشونت های افغانستان پرداخته و نوشته که موضعگیری حکومت افغانستان در این رابطه مبهم است.

نویسنده اراده افزوده که وزارت خارجه افغانستان تاکید می کند که مذاکرات صلح با طالبان "در مسیر درست" در حرکت است، اما در عین حال، به نوشته روزنامه، وزیر داخله افغانستان به پارلمان گفته که "هیچ تمایلی در میان طالبان برای مصالحه وجود ندارد."

اراده نوشته که این گونه اظهارات پرده ای از ابهام و تردید را بر روند گفتگو با طالبان می اندازد.

روزنامه سروش ملت از کشته شدن غیرنظامیان در خشونت های افغانستان انتقاد کرده و نوشته که جناح های مختلف درگیر در جنگ افغانستان، به حفظ جان غیرنظامیان بی توجه هستند.

این روزنامه به شکل مشخص به حادثه اخیر در ولایت زابل اشاره کرده که در آن چهاد کودک در جریان درگیری طالبان و سربازان ناتو کشته و سه کودک دیگر زخمی شدند.

روزنامه آرمان ملی در سرمقاله خود نوشته که اخیرا سر و صدای جناح های اپوزیسیون حکومت افغانستان بیشتر از گذشته بالا گرفته، اما به باور نویسنده، هنوز این گروه ها برنامه مشخصی را برای آینده افغانستان ارایه نکرده اند تا مورد توجه افغانها قرار گیرد.

این روزنامه نوشته که فضای افغانستان برای فعالیت گروه های سیاسی باز است، اما تنها احزاب و جناح هایی می توانند اعتماد مردم را جلب کنند که خط و راه خود را مشخص کنند.

نویسنده افزوده که افغانها در سالهای اخیر، در نظر سیاسی "آب دیده" شده اند و از این رو، به نوشته روزنامه، تا عمل نبینند، به دور "شعارها و بیانیه های وجدآور" جمع نمی شوند.