انفجار و تیراندازی در پی خروج رئیس جمهوری آمریکا از کابل

محل انفجار حق نشر عکس Reuters
Image caption بین مهاجمان و ماموران امنیتی تیراندازی متقابل روی داد که چند ساعت به طول انجامید

در پی خروج رئیس جمهوری آمریکا از پایتخت افغانستان، این شهر شاهد وقوع چند انفجار و تیراندازی بوده است.

روز چهارشبه، ۱۳ اردیبهشت/ثور (۲ مه)، کوتاه مدتی پس از خاتمه سفر چند ساعته باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به کابل، انفجارهایی در این شهر روی داد که دست کم هفت کشته برجای گذاشته است.

وزارت داخله (کشور) افغانستان می گوید که هفده نفر دیگر نیز در این حوادث زخمی شده اند که همه غیرنظامی هستند.

در یک اعلامیه وزارت داخله آمده که حداقل یک نفر از کشته شدگان و ده تن از زخمی ها، معلمان یک مکتب هستند. شماری از دانش آموزان نیز در میان قربانیان هستند.

انفجارهای کابل نتیجه عملیاتی بود که در مرحله اول آن، یک اتومبیل بمب گذاری شده یک مجتمع مسکونی واقع در شرق پایتخت افغانستان را هدف قرار داد.

این مجتمع مسکونی در مسیر راه کابل - جلال آباد واقع شده، محل سکونت تعدادی از شهروندان خارجی مقیم کابل است.

به گزارش کوئنتن سامرویل، خبرنگار بی بی سی در کابل، عملیات حمله به این مجتمع مسکونی کوتاه مدتی پس از ساعت ۶ بامداد به وقت محلی آغاز شد و مهاجمان با انفجار اتومبیل بمب گذاری شده، حفره ای را در دیوار مجتمع مسکونی ایجاد کردند.

سپس شماری از مهاجمان همراه با فردی که برای ماموریت انتحاری همراه برده بودند، وارد محوطه مجتمع شدند و در یک ساختمان خالی سنگر گرفتند.

در این زمان، بین ماموران امنیتی و مهاجمان مسلح تیراندازی متقابل روی داد که برای حدود چهار ساعت ادامه داشت.

این درگیری زمانی خاتمه یافت که مهاجم انتحاری مواد منفجره همراه خود را منفجر کرد.

'واکنش به سفر اوباما'

طالبان مسئولیت این حملات را برعهده گرفته اند و به گزارش آسوشیتدپرس، ذیبح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، گفته است که انفجارهای کابل واکنشی نسبت به سفر باراک اوباما به افغانستان بوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس جمهوری آمریکا هدف از سفر به کابل را امضای توافقنامه همکاری با افغانستان توصیف کرده است

به گفته سخنگوی طالبان، هدف این عملیات "یک پایگاه خارجی" واقع در کابل بود اما یک منبع ناتو تاکید کرده که گزارشی از حمله به پایگاه های نیروهای این سازمان دریافت نشده است.

روز گذشته، رئیس جمهوری آمریکا در یک سفر از پیش اعلام نشده وارد کابل شد.

منابع خبری گفته اند که سفر آقای اوباما به مناسبت سالگرد کشته شدن اسامه بن لادن، رهبر شبکه القاعده، صورت گرفت که یک سال پیش در عملیات نیروهای کماندویی ایالات متحده در محل سکونت رهبر القاعده در پاکستان به قتل رسید.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی که از پایگاه نظامی بگرام خطاب به مردم آمریکا ایراد کرد بر تلاش برای استقرار امنیت در افغانستان تاکید نهاد و گفت که ایالات متحده در نظر دارد کاری را که در افغانستان آغاز کرده به انجام برساند.

آقای اوباما همچنین اعلام کرد که در جریان این سفر، پیمان همکاری میان آمریکا و افغانستان را با رئیس جمهور حامد کرزی امضا کرده است.

متن این پیمان اخیرا از جانب دو کشور نهایی شده بود و قرار است برای اجرایی شدن، به تصویب پارلمان های هر دو کشور برسد.

این پیمان چارچوبی برای همکاری درازمدت میان افغانستان و آمریکا حداقل تا سال ۲۰۲۴ میلادی فراهم می کند.

با خروج واحدهای رزمی آمریکا از افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی، انتظار می رود ایالات متحده همچنان به همکاری با این کشور در زمینه آموزش های نظامی و اجرای برنامه های توسعه اقتصادی و اجتماعی ادامه دهد.

مطالب مرتبط