کرزی: حمایت از نظام متمرکز بخشی از موافقتنامه افغانستان و آمریکا است

حامد کرزی حق نشر عکس AFP
Image caption آقای کرزی گفت که در پیمان همکاری، به "مساوات میان دولت های آمریکا و افغانستان" تاکید شده است

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان که نخستین بار بعد از امضای موافقتنامه استراتژیک با آمریکا، با خبرنگاران در کابل صحبت می کرد، گفت که در این پیمان "به منافع افغانستان، حاکمیت ملی و برابری و مساوات میان دولت های آمریکا و افغانستان" تاکید شده است.

آقای کرزی گفت که احترام به قوانین افغانستان و این که از خاک افغانستان علیه هیچ کشور دیگری استفاده نمی شود، از شرایط اصلی برای امضای این پیمان بوده است.

رئیس جمهور کرزی همچنین به مسئله نظام سیاسی افغانستان اشاره کرد و گفت که با توجه به "مداخلات" اخیر برخی از اعضای کنگره آمریکا در زمینه تلاش برای تغییر نظام سیاسی افغانستان، تاکید روی مرکزیت نظام سیاسی نیز در این پیمان گنجانیده شده است.

او گفت: "احترام به قانون اساسی افغانستان و خصوصا موضوع مرکزیت نظام در قانون اساسی، شرط دیگر ما (برای امضای موافقتنامه) بود. به خاطری که بعضی از اعضای کنگره آمریکا چند ماه پیش به مداخله در امور افغانستان شروع کردند و خواستند که افغانستان، از طریق آنها به یک دولت فدرالی برسد."

آقای کرزی افزود: "در اینجا ما به دولت آمریکا به وضاحت گفتیم که در صورتی (موافقتنامه) را امضا می کنیم که آمریکا احترام خود را به مرکزیت نظام در افغانستان نشان داده و درج این موافقنامه کند که درج هم شد."

رئیس جمهور کرزی اما تاکید کرد که اگر نظام در افغانستان تغییر می کند، باید براساس تصمیم افغانها باشد، نه "به خواست خارجی ها."

تغییر نظام سیاسی افغانستان از نظام ریاستی به نظام پارلمانی، از خواست های اصلی شماری از گروه های اپوزیسیون حکومت افغانستان بوده است.

شماری از اعضای کنگره آمریکا از این خواست حمایت کرده و اخیرا دست کم دو بار با سران اپوزیسیون حکومت افغانستان در این مورد دیدار کرده اند.

حکومت افغانستان اخیرا به یکی از اعضای کنگره آمریکا که برای دیدار با سران اپوزیسیون به کابل می آمد، اجازه ورود به افغانستان را نداد.

آمریکا و ناتو در کنار ما خواهند بود

آقای کرزی گفت که در بخشی از متن این توافقنامه، تاکید شده که ناتو و آمریکا از افغانستان در برابر تهدیدهای بیرونی حمایت خواهند کرد.

او گفت: "اگر به افغانستان حمله می شود، که من آن را دور از امکان می دانم - هیچ کشوری با استفاده از یونیفورم نظامی و با استفاده از وسایل نظامی خود به افغانستان حمله نمی کند، بلکه شاید حملات پنهان کنند، آنگونه که حالا هم می کنند - اما اگر چنین کاری شود، دولت آمریکا و ناتو در کنار ما خواهند بود."

آقای کرزی افزود: "افغانستان حالا در جمع کشورهای بیرون از پیمان ناتو، یک متحد بزرگ آمریکا قلمداد می شود و از تمام امتیازاتی که متحدان آمریکا دارند، برخوردار است."

موافقتنامه استراتژیک اخیرا در جریان سفر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به کابل، میان روسای جمهور دو کشور امضا شد.

مقامات افغانستان می گویند، این موافقتنامه چارچوب روابط افغانستان و آمریکا را تا سال ۲۰۲۴ تعیین می کند و پس از آن نیز، در صورت توافق هر دو طرف، می تواند تمدید شود.

مطالب مرتبط