روزنامه‌های کابل: شنبه، ۱۷ ثور

روزنامه‌های چاپ امروز کابل مانند چند روز اخیر به بیشتر به بررسی و تحلیل توافقنامه همکاری‌های استراتژیک میان افغانستان و آمریکا پرداخته‌اند.

ماندگار در مطلبی با عنوان "برادران کرزی یا بخش جدایی‌ناپذیر تروریسم"، نوشته است که حامد کرزی، رئیس‌جمهور افغانستان طالبان را همواره "برادر" خوانده و در اظهارات خود پس از امضای توافقنامه همکاری‌های استراتژیک با آمریکا هم آنها را برادر خواند.

به باور این روزنامه، در میان افراد نزدیک به آقای کرزی افرادی هم هستند که بیشتر از او مایل به داشتن روابط نزدیک با طالبان هستند، اما در این میان رنگین دادفر اسپنتا، مشاور امنیت ملی او، طالبان را "بخش جدایی‌ناپذیر تروریسم بین‌المللی" می‌داند.

سرمقاله‌نویس ماندگار در ادامه افزوده است که اگر حکومت حامد کرزی در قبال مصالحه با شورشیان "سیاستی روشن و متکی بر اراده جمعی اتخاذ می‌کرد، حالا این همه تناقض‌گویی و سراسیمگی در سیاست‌های ارگ (کاخ ریاست‌جمهوری) به میان نمی‌آمد".

این روزنامه همچنین از تاکید آقای کرزی بر طرح موضوع نوع نظام سیاسی افغانستان در توافقنامه استراتژیک با آمریکا به شدت انتقاد کرده است. نویسنده معتقد است که تاکید آقای کرزی بر این موضوع ناشی از "ترس از تغییر نظام" و فهم نادرست او از طرح تغییر نظام از سوی اپوزیسیون است.

آرمان ملی توافقنامه همکاری‌های استراتژیک میان آمریکا و افغانستان را "مهمترین سند در روابط دو کشور" دانسته و نوشته است که این سند حیات نظام افغانستان را پس از سال ۲۰۱۴ میلادی و پس از خروج نیروهای بین‌المللی از این کشور "تضمین" می‌کند.

این روزنامه افزوده است که کشورهای پاکستان و ایران از امضای این سند خوش نیستند و به نظر نویسنده، دلیل آن این است که این کشورها می‌خواهند برنامه‌های خود را در افغانستان دنبال کنند. آرمان ملی معتقد است که پاکستان عملا طالبان را تقویت و ایران هم از گذشته با امضای این توافقنامه مخالفت کرده است.

سرمقاله‌نویس آرمان ملی در ادامه تاکید کرده است که این توافقنامه زمانی ارزش دارد که مواد آن به اجرا گذاشته شود. نویسنده افزوده است هر دو کشور امضاکننده باید برای اجرایی شدن آن تیم‌های کاری تشکیل دهند و این دو کشور باید کار را برای تهیه "توافقنامه دوجانبه امنیتی" نیز آغاز کنند.

هشت صبح با اشاره به مراسم بزرگداشت روز جهانی مطبوعات از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ، در سرمقاله خود نوشته است که "حکومت رسانه‌ها را جدی نمی‌گیرد". به نظر این روزنامه "انتقادها، افشاگری‌ها و صداهایی که از آدرس رسانه‌ها به نشر می‌رسد، از سوی دولت جدی گرفته نمی‌شود". نویسنده افزوده است که حکومت حتی به گزارش‌های مستند و تحقیقی هم پاسخی نداده است.

به نوشته هشت صبح، افغانستان هنوز یکی از ناامن‌ترین کشورها برای فعالیت‌های رسانه‌ای است و وزارت اطلاعات و فرهنگ در ده سال گذشته در هر فرصتی "وعده‌های کلانی برای حمایت از رسانه‌ها داده، اما در عمل هیچ کاری صورت نگرفته است". به نظر نویسنده، حالا حتی هیچ قانون مشخصی برای کار خبرنگاری در رسانه‌های خصوصی وجود ندارد.

این روزنامه از رسانه‌های افغانستان هم انتقاد کرده و نوشته است: "در حالی که خبرنگاران غربی با کارهای حرفه‌ای از کنار دفتر ما گزارش تهیه می‌کنند و ما را برای مدت‌ها سرگرم سوژه‌های خود می‌سازند، چشم‌های خبرنگاران افغانی در برابر این‌گونه سوژه‌ها در بسیاری موارد نابینا و گوش‎های آنها در مقابل بسیاری صداها ناشنوا بوده است."

هشت صبح معتقد است: "تا زمانی که خبرنگاران با کار و نگاه حرفه‌ای وارد فعالیت نشوند، از کنار بسیاری از پدیده‌ها می‌گذرند و در فضای سیاست‌زدگی غرق می‌شوند و به نقد و تحلیل می‌پردازند." این روزنامه همچنین افزوده است: "تاثیرپذیری رسانه‌ها از منابع تمویل‌شان به‌عنوان یک افت بزرگ در کار رسانه‌ای به‌شمار می‌رود. این امر سبب شده است که برخی رسانه‌ها به مداح و ستایشگران متولیان خود بدل شوند و یا آن که به عنوان ابزار در خدمت رهبران جنگ نیابتی و استخباراتی منطقه قرار گیرند."

روزنامه افغانستان بازداشت ۱۳ کارمند دولتی به اتهام فساد مالی را دستاورد بزرگی برای نهادهای قضایی دانسته، اما پرسیده است که "چرا در افغانستان همواره قانون بر افراد متوسط و سطح پایین جامعه تطبیق و اجرا می‌گردد و افرادی که در لایه های فوقانی جامعه قرار دارند از تعقیب قانونی معاف می‌باشند؟"

دادستان کل افغانستان روز شنبه، ۱۶ ثور/اردیبهشت، از بازداشت این ۱۳ کارکن دولتی خبر داد و یک مقام دادستانی گفت که در میان آنها رئیسان و مدیران بخش‌های نهادهای دولتی و از جمله وزارت مالیه/دارایی و اداره تحکیم ثبات، از نهادهای زیرمجموعه ارگان‌های محلی هم هستند. به گفته او، یکی از این افراد زن است.

این روزنامه افزوده است که "تا هنوز ده‌ها تن از مقامات بلندرتبه دولتی به فساد، اختلاس و سوءاستفاده متهم شده‌اند، ولی این افراد هیچگاه تحت پیگرد قضایی قرار نگرفته‌اند ... در حالی که حجم اختلاس، رشوه‌ستانی و سوءاستفاده مقامات به میلیاردها دلار می‌رسد."

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان نوشته است که "رسوایی کابل‌بانک و پیگیری پرونده آن به‌‎خوبی نشان می‌دهد که امر مبارزه با فساد در افغانستان تا چه حد پیچیده و دشوار می‌باشد. فرهنگ معافیت از مجازات، فرصت‌ها و بسترهای بیشتری را برای اشخاص سودجود فراهم می‌سازد."

این روزنامه در ادامه تاکید کرده است که نهادهای مسئول مبارزه با فساد اداره باید توجه و فعالیت‌های خود را بر کارهایی متمرکز کنند که منابع فساد شمرده می‌شوند و کل روند مبارزه با فساد را به چالش کشیده است.

نویسنده این روزنامه افزوده است: تا زمانی که سرچشمه‌های فساد نخشکیده است، فساد ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط