امنیت ملی افغانستان: شورشیان در تلاش ترور مقام‌های دولتی‌اند

حق نشر عکس AFP
Image caption به نظر می‌رسد که این حملات که به حملات زنجیره ای معروف شد و به اثر آن دهها نفر کشته شدند، زنگ خطر را به صدا در آورده است

اداره امنیت ملی افغانستان گفته است که گروه‌های تروریستی با تغییر تاکتیک جنگی، در تلاش ترور شخصیت‌های ملی و دولتی هستند.

شفیق‌الله طاهری، از سخنگویان این اداره روز یکشنبه، ۱۷ ثور/اردیبهشت به خبرنگاران گفت که این گروه‌ها همزمان با تغییر تاکتیک حملات مسلحانه خود، فعالیتهای تبلیغاتی خود را هم شدت بخشیده‌اند.

او افزود: "مخالفان مسلح با تغییر در اهداف عملیاتی و روشهای تاکتیکی حملات تروریستی شان می خواهند مراکز و شخصیتهای ملی و دولتی را، که از دیدگاه رسانه‌ها خبرساز باشند، هدف قرار بدهند تا از این طریق توانسته باشند توجه رسانه‌ها را به خود جلب کنند."

اداره امنیت هم تلاشهای خود را برای مقابله با مهاجمان و جلوگیری از حملات آنها شدت بخشیده اند.

به گفته آقای طاهری، در تازه‌ ترین مورد از سازماندهی حملات تروریستی بر اساس این تاکتیک، دو بمبگذار در تلاش بمبگذاری در شورای ولایتی تخار بوده اند که پیش از اجرای این حمله بازداشت شدند.

حق نشر عکس AP
Image caption نیروهای امنیتی افغانستان در تلاش مقابله با تاکتیک جدید شورشیان هستند

سخنگوی اداره امنیت ملی افزود که این دو بمبگذار مواد منفجره را در یک کامپیوتر در دفتر رئیس شورای ولایتی تخار جاسازی کرده بودند تا آن را در جلسه اعضای شورای ولایتی و مقامهای ولایت تخار منفجر کنند.

به گفته او، افراد بازداشت شده در اعترافهای خود گفت اند که این کار را به دستور مولوی نورالدین و قاری اسحاق از فرماندهان طالبان در تخار و بغلان انجام داده بودند.

شفیق‌الله طاهری همچنین گفت که افراد بازداشت شده گفته اند که در شهرک میرامشاه پاکستان آموزش دیده اند.

امنیت ملی از تغییر تاکتیک طالبان در حالی خبر داده که اخیرا گروه طالبان از آغاز عملیات بهاری در بخشهایی از افغانستان تحت عنوان "الفاروق" خبر داده است.

حملات اخیر گروه طالبان در کابل با آن که توفیق چندانی نداشت و در آن ۳۶ حمله کننده انتحاری توسط نیروهای افغان کشته شدند، اما نگرانی‌های زیادی را در میا ن شهروندان افغانستان به میان آورده است.

مطالب مرتبط