روزنامه های کابل: دوشنبه، ۱۸ ثور

دیدار جنجال برانگیز سفیر ایران با رئیس مجلس سنای افغانستان، موضوع بحث بیشتر روزنامه های چاپ امروز کابل است.

شماری از اعضای مجلس سنای افغانستان گفته اند که ابوالفضل ظهره وند، سفیر ایران در افغانستان در این دیدار که هفته گذشته در دفتر فضل‌هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنا انجام شده، خواستار عدم تصویب توافقنامه استراتژیک از سوی شورای ملی افغانستان شده است.

روزنامه هشت صبح در تیتر اول خود از قول ابوالفضل ظهره وند، سفیر جدید ایران در افغانستان خطاب به فضل‌هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنای افغانستان نوشته: "توافقنامه همکاری‌های استراتژیک (با آمریکا) را تایید نکنید".

روزنامه به نقل از محمد داوود حساس، عضو مجلس سنا نوشته که سفیر ایران در دیداری با رئیس مجلس سنا گفته است که "این پیمان به ضرر ایران است و نباید امضا شود". روزنامه اما از قول آقای مسلمیار گزارش کرده که این پیمان به نفع افغانستان است و افغانها بر اساس منافع خود تصمیم می گیرند.

هشت صبح در سرمقاله خود نوشته که "ایران با تمام امکانات در تلاش است تا با سرمایه‌گذاری بالای برخی رسانه‌ها، جریان‌های سیاسی و مجلس نمایندگان شورای ملی، مانع تصویب سند استراتژیک شود." به باور نویسنده، نگرانی ایران در مورد این پیمان "نگرانی کاذب" است.

روزنامه در ادامه ابراز اطمینان کرده که توافقنامه همکاری استراتژیک افغانستان و آمریکا از سوی هر دو مجلس شورای ملی به تصویب خواهد رسید و این امر نشان خواهد داد که "خوشبینی‌های ایران" در مورد این که این سند تصویب نخواهد شد، "سرابی بیش نبوده است".

روزنامه باور در تیتر اول خود نوشته که "ایران در امور داخلی افغانستان مداخله آشکار می‌کند". روزنامه افزوده با این‌که دولت ایران به صورت غیرقانونی و خلاف اصول اخلاقی و دیپلماتیک در امور افغانستان "مداخله" می‌کند، دولت افغانستان هنوز هم این کشور را دوست خود می‌داند.

این روزنامه در سرمقاله خود تاکید کرده که دولت افغانستان باید به اقدامات دولت ایران برای "مداخله" در مورد توافقنامه استراتژیک با آمریکا پاسخ دهد. باور اما افزوده که دولت افغانستان نسبت به دولت ایران "مواضع نرم" دارد.

سرمقاله‌نویس باور در ادامه هشدار داده است که اگر دولت افغانستان پاسخ ایران را در این مورد ندهد، فردا پاکستان هم در مورد پیمان استراتژیک افغانستان و هند واکنش نشان خواهد داد. باور افزوده که در این صورت، همه پیمانهای استراتژیک افغانستان با کشورهای مختلف با چالش مواجه خواهد شد.

اما روزنامه انصاف در مطلبی با عنوان "نقاط کور پیمان شبانه آشکار می‌شود"، به نقد توافقنامه استراتژیک افغانستان و آمریکا پرداخته و نوشته که این پیمان بی آن‌که مفاد آن روشن باشد، از سوی گروهی از "هواداران و مداحان کاخ سفید" استقبال شد و برای آینده افغانستان نقطه روشن و امیدبخشی به حساب آمد.

روزنامه متن منتشر شده این توافقنامه را به عنوان "صورت کامل" آن مورد شک و تردید قرار داده و نوشته که هر چند در همان آغاز برخی به آن با تردید و پرسش نگاه کردند، اما بعدا "مداحی‌های آتشین" از این پیمان هم به انتقادهای آرام و محتاطانه از آن تغییر جهت داد.

انصاف در ادامه نوشته که آمریکا به عنوان یک طرف امضاکننده این توافقنامه به "شکستن حریم‌های ممنوعه بسیاری در افغانستان در عرصه‌های گوناگون شهره است". نویسنده اصول توافقنامه استراتژیک را "مبهم و کلی" خوانده و در مورد پابندی آمریکا به این توافقنامه ابراز تردید کرده است.

روزنامه دولتی انیس در مطلب صفحه نخست خود نوشته که فاروق وردک، وزیر معارف (آموزش و پروش) تهدیدها علیه مکاتب/مدارس ولایت غزنی را در جلسه شورای وزیران مطرح کرده است. به نوشته انیس، آقای وردک از روی دست گرفتن اقدامات جدی در این مورد خبر داده است.

اخیرا گروه طالبان در اعتراض به منع استفاده از موتورسیکلت‌های بدون مجوز در ولایت غزنی، تهدید کردند که اگر این ممنوعیت برداشته نشود، مکتب‌ها را به زور خواهند بست. به گفته یک عضو شورای ولایتی غزنی، در پی این تهدید، دهها مکتب مسدود شدند.

انیس در گزارش خود نوشته که آقای وردک روز گذشته در نشست کابینه گفته که وزارت معارف با همکاری شوراهای محلی تلاش دارد که جلو مشکلات امنیتی در مکتب‌ها را بگیرد. به گفته او، اقدامات در بعضی مناطق روی دست گرفته شده است.

روزنامه ماندگار نوشته که وزارت معارف تصمیم گرفته که تاریخ "جهاد و مقاومت" را وارد نصاب درسی (برنامه ریزی درسی) کند. روزنامه افزوده که این خبر به این دلیل اهمیت دارد که اخیرا تلاشهایی در درون حکومت به حمایت استخبارات پاکستان برای کمرنگ کردن افتخارات جهاد افغانستان صورت گرفته است.

پیش از این وزارت معارف اعلام کرده بود که بخشی از تاریخ چهل سال اخیر این کشور را که به خشونتها مربوط می شود، از کتابهای درسی تاریخ مکتب‌ها/مدرسه‌ها برای "تامین وحدت ملی" حذف کرده است. اما این اقدام با واکنش منفی و گسترده ای مواجه شد.

ماندگار در ادامه نوشته که "تاریخ کشور ما، مملو از رخدادهای... افتخارآفرین است. شکست تجاوز اتحاد جماهر شوروی (سابق) و هجوم بی‌شرمانه لشکریان سیاه پنجابی رویدادی است که هیچ‌گاهی شهروندان ما آن‌ را ازیاد نخواهند برد."

نویسنده تاکید کرده که نیاز است که "رویدادهای دوره جنگ و جهاد نه تنها وارد کتابهای درسی مکتبها شود، بلکه به صورت مستقل تدوین هم شود تا حماسه‌آفرینی مردم جاویدانه بماند و از اشتباهات و سیاهی‌های تاریخ تجربه‌ها گرفته شود".

مطالب مرتبط